Yaşam

Trending:


Küresel Covid-19 vakalarında 7 hafta sonra bir ilk!

Küresel Covid-19 vakalarında 7 hafta sonra bir ilk! Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) haftalık Covid-19 güncelleme raporunda vaka artışlarındaki son duruma dair veriler paylaşıldı. 7 HAFTA SONRA BİR İLK Rapora göre 25-31 Temmuzdaki Covid-19 vaka artış oranı, bir önceki haftaya göre yüzde 9 daha az olurken, 7 hafta sonra ilk defa vakalarda belirgin bir d...


Dikkat! Koronavirüsün semptomları değişti

Dikkat! Koronavirüsün semptomları değişti Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, özellikle son haftalarda vaka oranlarında ciddi bir artış olduğunu dile getirdi. Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan sonra değiştiğini anlatan Özkan, virüsler insandan insana geçerken mutasyona uğradığını, dolayısıyla belirti ve etkilerinin değişti...


Uzman isim açıkladı: Şeker hastalığı ve kanser riskini önceden gösteriyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Uğur Coşkun, “Şeker hastalığı ve kanser gelişim riskinin daha fazla olduğunun önceden saptanması, koruyucu bazı yaklaşımlar açısından kıymetli olabilir” dedi.


Uzmanı uyardı: Uzak durmazsanız böbreklerinizi bitirir!

Fazla tuz tüketiminden obeziteye, hareketsiz yaşamdan genetik etkenlere kadar birçok etken böbrek hastalıkları için zemin hazırlayabiliyor. Bununla birlikte iyi çalışmayan böbreklerin çok daha ciddi sorunlara neden olabiliyor.


Türk bilim insanlarının kanser tedavisindeki başarı oranı Dünya Nöroşirürji Dergisi’nde yayınlandı

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen Radyofrekans (RF) tedavisinin hastalardaki başarı sonuçları Dünya Nöroşirürji Dergisi tarafından yayınlandı. Yayınlanan sonuçlara göre 3 ve 6 aylık değerlendirmelerde hastaların ağrılarının azaldığı, metastaz yapmış hücrelerin yok olduğu, prosedürel dönemde herhangi bir ciddi komplikasyon olmadığı, yağ embolisi, viseral veya nöral hasar, hipotansiyon ve ölümün meydana gelmediği belirtildi.


Güneş yanıklarına asla yoğurt sürmeyin

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Haşal, güneş yanıklarına karşı yoğurt sürülmemesi gerektiğini belirterek, soğuk kompres yapılmasının daha doğru olduğunu kaydetti.


Bakan Koca'dan "malpraktis yasası" açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Yeni bir yasanın geçmişe doğru işletilemezliği malpraktis yasası için de geçerli. Yasa çıktığı tarihte devam eden davaları kapsamaktadır." ifadesini kullandı.


Doğumdan ne kadar zaman sonra diyete başlanmalı?

Emzirirken diyet yapılmalı mı, eğer yapılırsa ne tür bir diyet olmalı? Hamilelik kiloları hangi şekilde daha kolay verilebilir? İşte tüm bunların cevabını Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Çağatay veriyor. Diyetisyen Hülya Çağatay konu hakkında bilgiler verdi.


Çocuğunuz ilkokula hazır mı?

“Çocuğunuzun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız” sorusunu yanıtlayan Uzman Klinik Psikolog Mustafa Arı, bu konuda uygulanan testlerin ailelere yol gösterdiğini söyledi.


Bu besinler hafızayı çelik gibi yapıyor

Bilindiği üzere yetersiz beslenme hafızanın zayıflamasına neden oluyor. Tüketilen gıdalar beyin fonksiyonlarını etkiliyor. Hafızayı güçlendiren gıdalar arasında renkli sebzeler, flavonoidler bakımından zengin meyveler yer alıyor. İşte hafızayı çelik gibi yapan o besinler...


Türk bilim insanları geliştirdi! Maymun Çiçeği hastalığı 1 saatte saptanabilecek

Yakın Doğu Üniversitesi araştırmacıları, COVID-19’dan sonra, Maymun Çiçeği hastalığını 1 saatte saptayabilen PCR Tanı Kiti geliştirdi.


Vücuttaki mineral eksikliğine dikkat

Magnezyum, çinko, iyot, selenyum, kalsiyum, potasyum gibi minerallerin eksikliği vücutta önemli sorunlara neden olabilmekte. Diyetisyen Burak Çetiner konu hakkında bilgiler verdi.


Çikolata yemek için 10 geçerli sebep

Çikolata gerçekte son derece sağlıklı, besleyici, hatta iyileştirici bir gıda olmasına karşın üretim sırasında içine karıştırılanlar yüzünden, sağlıksız, kilo aldıran ve uzak durulması gereken bir besine dönüşebiliyor. Uzm. Bio. Çiğdem Üregen, çikolata hakkında bilgiler verdi.


Çileğin bilinmeyen 5 mucizesi!

İnsan sağlığı üzerindeki etkileri pek çok çalışma ile kanıtlanmış olan çilek, C vitamini başta olmak üzere birçok vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyve. Akdeniz diyetinde de önerilen çileğin özellikle mevsiminde tüketilmesi gerekiyor. İşte çileğin bilinmeyen faydaları...


Dünyada ilk! Gırtlağından yumruk büyüklüğünde kitle çıktı

Dünyada ilk! Gırtlağından yumruk büyüklüğünde kitle çıktı Ispartada nefes darlığı ve yutkunmada güçlük şikayetiyle Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvuran Ertuğrul Enginin (38) boğaz bölgesinde, genizden başlayan ve gırtlağa kadar inen kitle tespit edildi. Yumruk büyüklü...


Uzman Klinik Psikolog Malas: “Panik atak çok çabuk etrafındakilere bulaşır”

Uzmanlar, panik atağın bir kaygı bozukluğu olduğu için çok çabuk etrafındakilere bulaştığını belirtti.


Isparta İl Sağlık Müdürlüğünden sıcak hava uyarısı

Isparta İl Sağlık Müdürlüğü, aşırı sıcakların sağlığa birçok etkisinin olduğuna dikkat çekerek, vatandaşları günün en sıcak saatleri olan 10.00-16.00 arasında mecbur kalınmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.


Kapağı şişmiş konserveye dikkat

Zonguldak'ta Doç. Dr. Esra Acıman Demirel, bozuk konserve kaynaklı botulizm hastalığının ölüme neden olabileceğini söyledi. Konserve yapımında kapağın, yeterli ısı ve basınçla kapatılması gerektiğine dikkat çeken Demirel, konserve nedenli rahatsızlığı olanların tedavisinde antitoksinin erken verilmesinin hayatta kalmayı sağladığını söyledi.


ABD’de maymun çiçeği nedeniyle halk sağlığı acil durumu ilan edildi

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanı Xavier Becerra, maymun çiçeği virüsü salgını nedeniyle ABD’de halk sağlığı acil durumu ilan edildiğini açıkladı.


Yoğurt kilo vermeye yardımcı oluyor

Yoğurdun laktoz oranı süte göre düşüktür. Yine süte göre kalsiyum, protein ve kuru madde oranı fazladır.İçeriğinde mineralin yanı sıra B grubu vitaminleri, E vitamini ve A vitamini bulunur. Yoğurt kalsiyum açısından da zengindir. Kemik ve dişler için faydalı olduğu kadar aynı zamanda içinde barındırdığı potasyum ve magnezyum sebebiyle kas fonksiyonları ve sinir iletimleri için önemlidir. Sindirim sistemi ve bağırsak florası açısından yoğurtta bulunan probiyotikler oldukça yararlıdır.


Özalp ilçesinde iş yerleri denetlendi

VAN (İHA) – Van’ın Özalp Belediyesi zabıta ekipleri tarafından iş yerleri denetlendi.


‘Helikobakter’ tedavi edilmezse mide kanserine yol açabiliyor

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Tunç, "Midede, yanma, ekşime, hazımsızlık gibi belirtilerle ortaya çıkan ‘helikobakter’, tedavi edilmediği takdirde mide kanserine neden olabilmektedir" dedi.


Ödemden kurtulmak için 8 doğal yöntem

Bünyemiz yüzde 60 civarında sudan oluşur. Bu su vücudumuzda dokular arasında gezer. Eklemlerde ve dokuda çoğalması neticesinde ödem oluşur; Ayaklarda ve eller de şişliğe neden olur. Genel olarak bu şişlik kısa süreli olsa da; bazı durumlarda kronik olabilir ve bu durum kişiye fazlasıyla rahatsızlık vermektedir. Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy konu hakkında bilgiler verdi.


Gerçekten aç mısınız yoksa stresli misiniz?

Karnımızın acıkması bir nevi vücudun besin çağrısı. Ancak açlık hissetmediğimiz zamanlarda da ağır yemeklere veya atıştırmalıklara yönelme eğilimi gösterebiliyoruz. Bu durum bir noktaya kadar normal karşılanabilir. Fakat duygusal dalgalanmaların neden olduğu yemek yeme eğilimi mutlaka kontrol altına alınmalı. Doç. Dr. Halit Yerebakan anlatıyor... (Sabah)


Yaz tatilinde çocuk sağlığı için 6 önemli öneri

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının artması ile birlikte açık havada daha çok vakit geçirilmesi, hem çocuklar hem de yetişkinler için bazı yaz hastalıklarının görülme sıklığını arttırabiliyor. Parklarda, sokaklarda, yazlık mekanlarda, suda oynayan ve zaman geçiren çocuklarda genellikle güneş yanıkları, güneş çarpması, isilik, yaz ishalleri, göz ve kulak enfeksiyonları, böcek sokmaları ve travmalar görülüyor. Bu durumlardan korunmak için de ailelerin çocuklarının sağlığına daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Doç. Dr. Nisa Eda Çullas İlarslan, yazın çocuklarda görülen hastalıklar ve korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.


İtalya'da Batı Nil Virüsü vakaları artıyor

İtalya'da yaz başından bu yana kaydedilen Batı Nil Virüsü (BNV) vakalarının sayısının 94'e yükseldiği bildirildi.


Dikkat! Bu hastalık yazın 3 kat artıyor

Sıcakta bozulan gıdalar, kirli suların içilmesi ve bu sularla yıkanmış meyve ile sebzelerin tüketilmesi, mikroplu havuz ile deniz suyunun yutulması… Yaz aylarında en sık bu etkenlerin yol açtığı ishaller bugünlerde kış aylarına göre 3 kat daha fazla yaşanıyor.


Bereketin sembolü aşure hem besleyici hem de bir şifa deposu

Diyetisyen Müge Mertcan, birlik beraberliğin ve bereketim sembolü olan aşurenin içerisindeki birçok besin ile hem besleyici hem de bir şifa deposu olduğunu belirtti.


Vücutta demir azalınca ne olur? Demir zengini besinler... Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı

Bedeninizdeki demir miktarı önemli. Zaten bu nedenle de yıllık sağlık kontrollerimizde demir ve ferritin seviyelerimize de mutlaka baktırmalıyız. Zira demir rezervimiz azalınca bir dizi önemli sağlık sorunuyla karşı karşıya kalırız. Bu sorunların başında da “kansızlık/anemi meselesi” gelir.


Günde iki tane haşlanmış yumurta yerseniz ne olur?

Yumurtanın faydaları ve zararları hakkında her geçen gün yeni bir araştırma yapılıyor. Uzmanların son olarak yaptığı araştırma da ise günde 2 yumurta yemenin ilginç faydaları ortaya çıktı.


Kilo verme yolculuğunuzda size yardımcı olacak tüyolar

Kilo verme yolculuklarında , birçok insan belirli gıda maddelerini bırakır veya fazladan çalışır ancak kilo vermek, ne en sevdiğiniz yiyeceklerden vazgeçmekle ne de spor salonunda fazladan zaman geçirmekle ilgili değildir. Uzun vadeli sürdürülebilir kilo kaybı için uzmanlar, uzun bir yol kat edebilecek küçük yaşam tarzı değişiklikleriyle başlamayı öneriyorlar. (Posta)


Covid 19'la ilgili kritik uyarı: Bulaştırıcılık katsayısı 20 kat arttı

Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, “3 yıldır ben bu hastalığa hiç yakalanmadım' diyen bir grup var. Bu grup yeni dalga da pozitif olarak geliyor. Şuan ki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti” dedi.


Antioksidan deposu siyah sarımsak... Faydası saymakla bitmiyor

Taze sarımsağın fermentasyonu ile elde edilen siyah sarımsak; taze sarımsaktan 2 kat daha fazla antioksidan içermektedir. Diyetisyen Burak Çetiner siyah sarımsağın faydalarını anlattı.


Böbrek yetmezliklerinin tedavisi için yeni bir proje geliştiriliyor

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Karahaliloğlu, kronik böbrek rahatsızlıklarının en yaygın tedavisi olan diyaliz prosesinde kullanılabilecek yeni nesil bir hemodiyaliz membranı hazırlayacaklarını, konuya dair projelerinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini söyledi.


Kulak kirini görmezden gelmeyin!

Milyonlarca insan kulak temizliği için inatla kulak çubuğu kullanmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra kulakta biriken kir kişiden kişiye değişir. Kulak kirini sakın görmezden gelmeyin


Sıcaklarda sağlıklı beslenme önerileri

Hava sıcaklıklarının ülke genelinde artışa geçtiği bu günlerde sağlık için beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Beslenme açısından bazı küçük değişiklikler yapılarak serinlik veren ve rahatlama sağlayan çözümler üretilebileceğini söyleyen Doç. Dr. Ruhan Aşkın Uzel, sağlık sorunlarını en aza indirmek için önerilerde bulundu.


Vücutta biriken toksinleri söküp atıyor!

Pırasa sebzesi, zambakgiller familyasından gelmektedir. Pırasa, Akdeniz ikliminde yetişen bir besin kaynağıdır. Her mevsim yetişme özelliğine de sahiptir ancak kış aylarında yetişen önemli bir sebze olarak bilir ve daha çok tüketiriz. Peki pırasanın faydaları nelerdir? Diyetisyen Salih Gürel konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Her yaşta ortaya çıkabiliyor! Baş dönmesiyle bulantı varsa dikkat

Vertigonun aslında hastalık değil, birçok farklı hastalıkta kendini gösteren bir belirti olduğunu ifade eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, “İnsanlar, vertigonun kronik olduğunu, hayat boyunca devam edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan özel testlerle saptanabilen vertigo, genellikle geçici ve tedavi edilebilirdir” dedi.


Turşu severler dikkat! Bu etkileri çok şaşırtacak

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Kuru fasulye, pilav, ayran üçlüsünün favori eşlikçisi turşu hem yaz hem de kışın tüketilebilir. Uzun ömürlü olması ve lezzeti en çok tercih edilme nedenidir. Aynı zamanda probiyotik zengini olan turşunun şimdiye kadar duymadığınız faydaları...


Omuz ağrısı deyip geçmeyin!

Omuz eklemi hareket genişliği bakımından vücudun en hareketli eklemidir. Omuz ağrıları tedavi edilmediği takdirde kişinin hareketlerinde ciddi kısıtlamaya neden olabilir. Ortopedi Bölümü’nden Op. Dr. Kemal Gökkuş, omuz ağrıları ve bu ağrılara neden olabilecek faktörler hakkında bilgi verdi. Omuz ağrılarının farklı nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirten Op. Dr. Gökkuş, “ağrılar iç organlar yani göğüs kafesi ve karın organlarından omuza yansıyan ağrılar, omuz eklemi ve boyundan kaynaklanan ağrılar olmak üzere iki ayrı kategoride incelenebilir” dedi.


Yazın solar ürtiker tehlikesi

Çocuk Alerji, Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Alerji Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, güneşe bağlı cilt problemlerinin genel anlamda teşhis ve tedavisi noktasında yanlışlıklar oluşabildiğini ve bu tanımların doğru yapılması halinde ise tedavilerin daha iyi sonuçlar getirebileceğini ifade etmiş olup, solar ürtiker konusu odağından detaylı bilgiler verdi.


Avokadonun 7 faydası

Ülkemizde Akdeniz bölgesin de yetiştirilmektedir. Sadece erişkin kişiler için değil, besin değerleri nedeniyle çocuklar ve bebekler içinde tüketimi son derece yüksek meyveler arasındadır. Diyetisyen Pınar Demirkaya avokadonun faydalarını anlattı.


Ne kadar zarar verdiğini bilseniz... Güneş yanığına yoğurt ve diş macunu sürmeyin!

Dermatoloji(Cildiye) Uzmanı Doç. Dr. Özlem Ekiz, “Güneşe çıkmadan önce güneşten koruyucu seçerken hem UVA hem de UVB’ye karşı koruma sağlayan geniş spektrumlu ürünler seçilmelidir. Güneş yanığı sonrası hekime başvurmak yerine, yanığa yoğurt ve diş macunu sürmek gibi bilimsel anlamda doğruluğu olmayan şehir efsanesi yöntemlere başvurmak sakıncalıdır” dedi.


Çocuklarda demir eksikliğine karşı birebir! İşte o besinler

Ülkemizde yaklaşık her 10 çocuktan 4’ünde görülen demir eksikliği anemisi gittikçe yaygınlaşan önemli bir sorun. Vücutta oksijenin taşınmasından büyümeye yardımcı olmasına ve hastalıklardan korunmaya dek vazgeçilmez bir rolü olan demir besinlerle yeterince alınmadığında ve vücutta yetersiz kaldığında demir eksikliği anemisi gelişiyor.


Yutulabilir mide balonu nedir?

Yutulabilir mide balonu, Çağımızın en ciddi sağlık sorunlarının başında gelen obeziteye karşı günümüzde cerrahi bir işlem uygulanmadan gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Peki, Elipse mide balonu nedir? Elipse mide balonu kimlere uygulanır? Elipse mide balonu nasıl kilo verdiriyor? Elipse mide balonunun riskleri var mı? Bu işlemden sonra uygulayabileceğim özel bir diyet listesi var mı? Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Oğuzhan Karatepe ve Diyetisyen Selin Hanlıoğlu konu hakkında bilgiler verdi.


Ekmek yemek vücuda zarar verir mi?

Ekmek tüketimi son zamanların en tartışılan konusu oldu. Hatta hiç ekmek yemeden sağlıklı yaşama trendi neredeyse tüm dünyada kabul edilir hale geldi. Ancak araştırmalar uzun süre karbonhidrattan fakir beslenmenin kalp hastalığı riskini yüzde 20 artırdığını söylüyor. Peki, her ekmek sağlıklı mı? Sağlıklı ekmek var mı? Hangi ekmek daha sağlıklı? Beyaz ekmek yerine hangi ekmek yenmeli? Neden ekmek yemeliyiz? Bakın Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof.Dr. Abdülkadir Ömer bakın neler söyledi


Aşırı sıcaklarda vücudu serinletmenin 9 püf noktası

Yazın aşırı sıcaklarından bunaldığımız bugünlerde, vücudun serin tutulması sanıldığından çok daha fazla önem taşıyor. Öyle ki, serinleyeyim diye yapılan bazı hatalı davranışlar hayati tehlikeye yol açabiliyor! Dr. Meltem Batmacı, yazın sağlıklı bir şekilde vücudu serinletmenin 9 yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


Uzmanlar anne sütünün önemini anlattı

Yenidoğan bebeğin büyümesi ve gelişmesi için kritik bir öneme sahip olan anne sütünün faydalarını anlatan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Dila Tuğçe Kopan, anne sütünün bebeğin ilk aşısı olduğunu vurguladı.


Anne Sütü ile beslenmenin önemi anlatıldı

DÜZCE(İHA) – Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen Dünya Düzce Günleri etkinliklerinde stant açan Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler anne ve anne adaylarını ‘Anne Sütü’ ile beslenmenin önemini anlattılar.


Enfeksiyondan, ödem atmaya... Yaz meyvelerinin bilinmeyen faydaları

Kalp-damar sağlığını koruyor, kan şekerini dengeliyor, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyor... Birbirinden renkli ve güzel meyvelerin her biri zengin vitamin içerikleriyle vücut sağlığımıza birçok katkı sağlıyor. Bu nedenle meyveleri düzenli şekilde tüketmek önem taşıyor. Diyetisyen Duygu Çiçek, yaz meyvelerini ve faydalarını sıralıyor...