Yaşam

Trending:


Kök hücre bağışçısı 850 bine ulaştı


Gece geç saatlere kadar oturanlar dikkat! Ciddi hastalıklara sebebiyet verebiliyor

Uyku düzeni, beden sağlığı açısından oldukça önemli. Gece geç saatlere kadar oturan ve gece uykusu almayan insanların sağlığı ciddi tehlike altına giriyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, uyku düzeni kötü olan kişilerin ciddi hastalıklarla yakalanma riski artıyor.


Diz ağrılarına ilaç gibi gelecek doğal yöntem!

Diz ağrıları hemen her yaşta pek çok kişinin şikayet ettiği bir konudur. Peki, diz ağrıları nasıl geçer, ağrıya ne iyi gelir?


Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman? 85 bin personel alınacak

Sağlık Bakanlığı tarafından 85 bin personel alımı yapılacağının ilan edilmesiyle birlikte, binlerce kişi personel alımına ilişkin başvuru kılavuzunun yayınlanıp yayınlanmadığını merak etmeye başladı. Bakan Koca tarafından verilen müjdeli haber sonrasında, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri bekleniyor. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman?


Korkulu rüyamız Alzheimer! İlk belirti...

Dünyada 45 milyon demans hastası var. 2050’de bu rakamın 135.5 milyon olması bekleniyor. Yani her 3 saniyede 1 kişi demans hastası oluyor. Ülkemizde 1 milyon aile bu hastalıkla mücadele ediyor. Uzmanlar erken teşhis konusunda önemli uyarılarda bulunuyor. Peki Alzheimer belirtileri ve tedavi yöntemleri neler? (Serdar Dağ/ Sabah)


19 yıldır hastalığı teşhis edilemiyordu! Tanı Türk bilim insanlarından geldi

İzmir'de 5 yaşından bu yana çeşitli sağlık sorunları yaşayan genç kızın hastalığı bir türlü tespit edilemiyordu. Türk bilim insanları, 19 yılın sonunda teşhis koydu. Genç kızda şimdiye kadar tanımlanmayan yeni bir genetik hastalık olduğu belirlendi. Almanya ve İngiltere'den de 4 benzer hasta tespit edildi.


İşitme kaybına gelecekte kök hücre çare olabilir

İşitme kaybına gelecekte kök hücre çare olabilir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, Uluslararası İşitme Engelliler Haftası kapsamında yaptığı açıklamada, işitmenin insanın çevreyle iletişim kurmasını sağlayan en önemli duyularından biri olduğunu vurgulayarak, hayatın ilk yıllarında işitmeyen bir çocuğun beyninde kelime ...


Kalp krizi geçirdiği sanıldı 'Kırık kalp sendromu' yaşadığı ortaya çıktı

İstanbul'da yaşayan 52 yaşındaki Fatma Kırçe'ye dayanılmaz göğüs ağrısı, sol kol uyuşmasıyla gittiği acilde kalp krizi geçirdiği sanılarak anjiyo yapıldı. Ancak Kırçe'nin anjiyosunda tüm kalp damarları normal çıktı. Birkaç ay öncesinde annesini yitiren ve ailevi sorunlar yaşayan Kırçe'nin 'kırık kalp sendromu'na yakalandığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Ramazan Özdemir, halk arasında kırık kalp sendromu olarak bilinen 'Takotsubo' sendromunun geçici...


Pilates yapmanın az bilinen 5 faydası

Pilates egzersizleri, eklemler için güç, dengeli kas gelişimi, esneklik ve artan hareket aralığını destekler. Pilates, çekirdeğinize odaklanarak güçlendirmek ve tonlamak ve esnekliğinizi artırmak için harikadır. Pilates, hassas hareketler ve özel nefes alma teknikleri içerir. İşte pilates yapmanın az bilinen 5 faydası... (Posta)


Spor yaparken nasıl beslenmek gerekiyor? Sağlıklı yaşam koçundan önemli tüyolar

Sağlıklı yaşamak ve kilo vermek için herkesin hayatına sporu eklemesi gerekiyor. Bununla birlikte akıllara spor yaparken nasıl beslenmek gerektiği sorusu da geliyor. Sporcularda beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gerekenleri Sabah'a anlatan sağlıklı yaşam koçu Jale Mahmudova, "Potein ne kadar önemliyse sağlıklı yağlar ve saf karbonhidratın vücuda sokulması bir o kadar önemlidir. Ayrıca bu oranlar cinsiyet fark etmeksizin aynıdır" dedi.


Kan kanserlerinde umut veren yöntem: CAR-T hücre tedavisi


Tatil dönüşü saç dökülmesi ve cilt lekelerine dikkat! Uzman isim evde dikkat etmeniz gerekenleri anlattı

Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Hamza Aktaş, yazın ciltlerinde meydana gelen lekeler ve saç dökülmeleri nedeniyle işlem yaptırmak isteyenlere merdiven altı işlem yapılan yerlerden uzak durmaları ve önce bir hekime danışmaları tavsiyesinde bulundu.


Dünyada her 10 ölümden 7’sinin nedeni bulaşıcı olmayan hastalıklar

Yakalanamayacağınız bir hastalığı nasıl durdurursunuz? Bu kulağa tuzak bir soru gibi gelebilir fakat aslında bu sorunun cevaplanmasına daha fazla özen gösterilmesi dünya genelinde her yıl milyonlarca kişinin hayatının kurtarılmasını sağlayabilir. AstraZeneca Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Dr. Pelin İncesu, pandemi sonrası bulaşıcı olmayan hastalıklarla nasıl mücadele edilmesi gerektiğine ve bu mücadelenin hayati önemine dikkat çekti.(İLANDIR)


20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?

Diş ağrısı, kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. 20’lik dişlerin çıkış süreci, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebeple bazı kişilerde sorunsuz bir şekilde geçen diş çıkarma dönemi, kimi kişilerde yoğun ağrı ve sancılara sebep olabilir. 20'lik diş ağrısına ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?


İkiz kardeşler ölümcül hastalığı birlikte yendi!

İkiz kardeşler ölümcül hastalığı birlikte yendi! Adanada Tufanbeyliye bağlı Güzelim köyünde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan ve çadırda yaşayan Zafer Karabulut ve Neslihan Karabulut çiftinin 4 çocuğundan ikiz olan Selver Ayşe ve Tenzileyi, 6 Temmuzda kene ısırdı. Elleriyle söküp attıkları kenelerin tehlikesini bilmedikleri için kimseye bilgi v...


Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı yapacak! (Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuruları ne zaman?)

Sağlık Bakanlığı, 85 bin personel alımı yapacağını duyurmasının ardından birçok kişi personel alımına ilişkin detayları sorgulamaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla birlikte, Sağlık Bakanlığı'nın 85 bin personel alacağını duyurmuştu. Peki, Sağlık Bakanlığı personel alımı başvuru tarihleri belli oldu mu?


Mevsim geçişlerinde bağışıklığınızı güçlendirecek 5 etkili öneri!

Sonbahar aylarında hava sıcaklıkları oldukça değişkenlik gösteriyor. İnsanlar yeni sıcaklık seviyelerine alışmaya çalışırken, hastalıklara da açık hale gelebiliyor. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ise hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmenin yolu, birkaç önemli noktaya dikkat etmekten geçiyor. Uz. Dr. Mahmut Demirci, vücut direncini artırmanın yolları hakkında bilgi verdi.


Beslenme çantasındaki tehlikeye dikkat!


Balığı asla bu şekilde pişirmeyin!

Balık seçerken, pişirirken ve tüketirken yaptığımız bu hataların balığın besin değerini düşürdüğünü ortaya çıkardı.


Prof. Dr. Yiğit: Keşke her gün nakil yapsak ama donör yok

Prof. Dr. Yiğit: Keşke her gün nakil yapsak ama donör yok Türkiyenin en köklü kamu hastanelerinden Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ocak ayında Seyrantepedeki yeni yerleşkesine taşındı ve Organ Nakli Merkezi ruhsatı da yenilendi. Hasta servisleri 5 yıldızlı otel konforunda olan merkezde, yeterli sayıda kadavradan bağış olmadığı iç...


Koronavirüs kalp ve damarı böyle etkiledi!


Eskişehir'de bulundu: 4 bin 500 yıllık ağrı kesici

Eskişehir'de, milattan önce 3 binli yıllara dayanan Anadolu'nun ilk şehir yapılanmasının gün yüzüne çıkarıldığı Küllüoba Höyüğü'ndeki kazılarda, 4 bin 500 yıl önceye ait içinde ağrı kesici ilaç saklandığı belirlenen kaplar bulundu. Uzmanlar, çeşitli ağrı kesicilerin yapılmasında ve içilmesinde kullanıldığını gösteren verilere ulaştıklarını söyledi.


Bu baharatlar bağışıklık sistemini destekliyor

Havaların soğumaya başladığı bu günlerde özellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar da artış gösteriyor. Hastalıkların yayılmasına zemin hazırlıyor. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ise Covid-19 dahil tüm hastalıklar için anahtar rol oynuyor. Vücut direncinin artırılmasında sağlıklı beslenme ve doğru gıda seçimi önem taşıyor. Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. E. Tuğba Kumaş, baharatların sağlığa faydaları hakkında bilgi verdi.


65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşısı açıldı

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanlığı'nca 65 yaş üstü ve kronik hastalar için grip aşıları bugünden itibaren sisteme tanımlandı.


Ensede ağrı sinüzit belirtisi olabilir

Pek çok kişi için can sıkıcı bir sorun olan sinüzit, kendi çeşitli şekillerde belli ediyor. Yüz sinüsleri yüzeyindeki mukozanın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan sinüzitin belirtilerinden biri de ensede ağrı olabilir.


Dikkat! Covidden sonra en az 49 hafta kalıyor

Dikkat! Covidden sonra en az 49 hafta kalıyor Yeni yapılan bir araştırma Covid tanısı aldıktan 49 hafta sonrasına kadar bazı problemler için riskin yüksek olduğunu buldu. Amerikan Kalp Derneği dergisi Circulationda yayınlanan araştırmaya göre, bu noktada büyük damarlarda oluşan pıhtı riski, COVID-19 olan kişilerde olmayanlara kıyasla neredeyse iki ...


Yemeği sakın böyle yemeyin! Kanser riski katına çıkıyor

Zararlı alışkanlıklar ve kötü beslenme hastalıklara yakalanma riskini artırıyor. Ancak sadece yediklerimiz değil, bu yemekleri ne zaman yediğimiz de sağlığımızı etkiliyor. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin kanser riskinizi azaltabileceğini bulunmuştu. Son yapılan araştırmada ise besinleri tükettiğiniz zamanın da sağlığınızı etkileyebileceği ortaya kondu.


15 yıllık ilaç raporları incelendi: Satış hacmi yüzde 80 arttı

15 yıllık ilaç raporları incelendi: Satış hacmi yüzde 80 arttı Araştırma raporu hakkında açıklamada bulunan ECONiX Araştırma Yönetim Ekibi Üyesi Dr. Güvenç Koçkaya, "İlaç, tıbbi cihaz, geleneksel bitkisel, destek ve ileri tedavi tıbbi ürünleri ile kozmetik ürünler için düzenleyici, denetleyici, yönlendirici bir kurum olan TİTCK tarafından yayımlana...


Feminen yüz hatlarına sahip olmak için neler yapılabilir?

Her kadın daha feminen ve çekici görünümlü yüze sahip olmak ister. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, feminen yüz hatları için tercih edilebilecek yöntemleri tüm merak edilenleri ile sizler için anlattı.


Plastik yoğurt ve peynir kaplarında kanser riski!

Plastik yoğurt ve peynir kaplarında kanser riski! Atatürk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mevra Aydın Çil, Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezinin düzenlediği halk sağlığı etkinliklerinde sağlıklı yaşam için dengeli ve doğru beslenme konusunda bilgiler verdi. "Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve ç...


Kansere karşı devrim niteliğinde virüs tedavisi: İnsan denemeleri olumlu sonuç verdi

İngiltere’de bilim insanları, kanderli hücreleri yok etmek için uçuğa yol açan "herpes simplex" virüsü kullanılarak geliştirilen yeni tedavi, ilk klinik deneylerde başarılı sonuçlar verdi. Bir hastanın kanseri yok olurken, diğer deneklerin tümörleri küçüldü.


Hem bağışıklığa hem beyne iyi geliyor! Kanser riskini de düşürüyor... Üzümün bilinmeyen faydaları

Meyve ve sebzeler hem vücudu hastalıklardan koruyor hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. En eski meyve türlerinden olan üzümün güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Örnek, “Üzümün vitamin ve potasyum zenginliğinn yanı sıra stres üzerinde de oldukça olumlu bir etkisi bulunuyor. Bununla birlikte beyin sağlığı üzerinde yapılan araştırmalara göre de Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltıyor. Üzümü mevsiminde sık tüketmek sağlam bağışıklık ve daha dinç bir zihin için önemli” açıklamasında bulundu.


Kornea sivrileşmesi için deneysel tedavi: Tüm hastalar görmeye başladı

İsveçli bilim insanları görme kaybına neden olan "kornea sivrileşmesi" rahatsızlığına alternatif bir tedavi bulduklarını açıkladı. Normalde kornea implantı ile çare aranan hastalık, hayvanlardan elde edilen bir protein sayesinde tedavi edilebilecek.


Etlik Şehir Hastanesi açıldı

Türkiye'nin en büyük şehir hastaneleri arasında yer alan Etlik Şehir Hastanesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Erdoğan'ın "Adeta bir sağlık şehri" diye nitelendirdiği hastanede Türkiye'nin en büyük kronik yara bakım merkezi ve tek hibrit ameliyathanesi bulunuyor.


Göz tansiyonu (Glokom) nedir? Belirtileri nelerdir? Kimlerde görülür?

Göz Tansiyonu veya halk arasında "Karasu Hastalığı" olarak adlandırılan glokom, göz içi basıncının yükselmesi sonucu oluşan göz siniri harabiyeti şeklinde tanımlanır. Sık gözlenen, erken tanınıp tedavi edilmediği durumda kalıcı görme kaybına yol açan göz tansiyonu nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir?


İngiltere'de süper grip uyarısı: 20 bin kişi ölebilir

İngiltere'de sağlık uzmanları güçlü bir grip salgınının kapıda olduğunu söyledi. 20 bin kişinin ölebileceği belirtilirken sağlık sistemi çökebilir uyarısı yapıldı.


Normalden fazla çay tüketimi o hastalığa sebep olabiliyor

Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen içecek olarak bilinen çay, kültürümüzde büyük bir öneme sahip. Günün hemen her saati içilebilen çay, yararları ile de pek çok uzman tarafından tavsiye ediliyor. Ancak her içecek gibi çayın da fazlası vücut için birçok zarar içeriyor. Özellikle 4-5 bardaktan fazla içilen çay, bakın vücutta neye sebep oluyor...


Miyop nedir? Belirtileri ve tedavileri nelerdir?

En yaygın göz bozukluklarından biri olan miyopi uzağı net görememe sorunu olarak tanımlanır. Miyop olan insanlar, uzaktaki nesneleri bulanık şekilde görürler. Bu duruma neden olan başlıca faktör görüntünün retina üzerine tam odaklanamamasıdır. Peki miyop olduğunuzu nasıl anlarsınız? Detaylar haberimizde...


Sağlık Bakanlığı'ndan atama duyurusu

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları için tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar ile uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları 23-29 Eylül'de yapılacak.


Boynunuzdaki ağrının nedeni fıtık olmayabilir

Boyun ağrısı özellikle pandemi döneminde en sık yaşanan ağrıların başında geliyor. Boyun ağrılarında akla ilk olarak fıtık gelse de, özellikle akıllı telefonların günlük hayatın vazgeçilmezleri arasına girmesi farklı nedenleri de tetikleyebiliyor. Kafatasının arka kısmında bulunan oksipital sinirlerin, boynu sürekli öne eğmek gibi küçük travmalarla gerilmesi gün içinde şiddetli ağrıları yol açabiliyor. Op. Dr. Mustafa Önöz, oksipital sinirin neden olduğu boyun ağrısı ve tedavi yöntemleri hakkına bilgi verdi.


Önümüzdeki yüzyıl içerisinde kalp yetmezliği pandemisi bekleniyor

Önümüzdeki yüzyıl içerisinde kalp yetmezliği pandemisi bekleniyor Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi devam ederken birçok hastalıklıların tedavileri yaşam sürecini geçmişe göre uzattı. Bununla birlikte ileri yaş hastalığı olarak bilinen kalp yetmezliği ve damar tıkanıklığının önümüzdeki yüzyılda pandemi haline gelebileceğini, bu nedenle yaşam şe...


Göz sorunları çocukta isteksizlik yapıyor

Göz sorunları çocukta isteksizlik yapıyor Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Sevil Karaman, öğrenme kapasitesinin yüzde 80inin görme yetisi ile sağlandığını, göz sağlığı sorunları yaşayan çocukların okuma, yazma, çizim ve ödev yapma gibi akademik aktivitelerde göz sorunu olmayan çocuklara göre daha çok zorlandığını kaydetti. "AKADEMİK OLARAK YAŞITLAR...


Kronik yorgunluk sendromunu hafife almayın

Her yaş grubunda görülen kronik yorgunluk sendromu hakkında uyarılarda bulunan Prof. Dr. Cebrail Kısa, “Sürekli yorgun hissetme, uyku hali, ilişkilerden kaçınma ve içe kapanma gibi belirtileri vardır. Bu bir hastalıktır ve psikiyatristler tarafından değerlendirilmelidir. Klinik belirtilerin uzun süre devam etmesi kişiyi intihara kadar götürebilir” dedi.


Hipermetrop nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hipermetrop, göze gelen ışınların retinanın arkasında odaklanması sonucu meydana gelen bir göz kusurudur. Hipermetroplar uzağı görebilirken, yakındaki nesneleri net göremezler. Hipermetropi bir hastalık değil, göze gelen ışığı kırma kusurudur. Hipermetropun belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?


Alerji mevsimi sonbahar! Korunmak için neler yapmalı?

Sonbaharın gelişi ile birlikte doğada yaşanan değişikliklerin bireylerin günlük yaşantısına da yansıdığını belirten Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ferda Öner Erkekol, “Doğa içine kapanmaya başlarken, insanların dış ortamda geçirdiği süre azalıyor. Bu durum iç ortam alerjilerinin artmasına neden oluyor. Hapşırık, burun akıntısı, burun ve damak kaşıntısı başta olmak üzere saman nezlesi olarak bilinen ‘alerjik rinit’ şikayetleri de çoğalıyor” dedi.


Mevsimsel depresyondan kurtulmanın ipuçları

Mevsimsel duygudurum bozukluğunun genellikle kasım ayında güneş ışınlarındaki azalmayla başlayıp aralık-şubat ayları arasında şiddetlendiğini söyleyen Klinik Psikolog Nida Biçen, "Mevsimsel depresyonu diğer depresyon çeşitlerinden ayıran en temel belirti kişinin semptomları sadece mevsim geçişlerinde ve hep aynı mevsim döneminde yaşamasıdır" şeklinde konuştu.


Hepsi gizli şeker deposu! Bu besinlere dikkat

İlave şeker, yani yiyeceklere sonradan eklenen, doğal olmayan yollardan vücuda alınan şeker olarak tanımlanıyor. İlave şeker tüm vücut sistemlerine zarar verebiliyor. Prof. Dr. Ayşe Kubat Üzüm, “19–25 Eylül Dünya Şeker Tüketimine Dikkat Haftası”nda şeker içeren gıdaların zararlı etkileri hakkında bilgi verdi ve şeker tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.


Grip aşıları e-Nabızda tanımlandı

Grip aşıları e-Nabızda tanımlandı Bakanlıkça belirlenen riskli gruplara ücretsiz uygulanan grip aşıları, e-Nabız sistemi üzerinden uygulamaya açıldı. Kişiler, e-Nabız üzerinden öncelikli risk durumlarını kontrol edebilecek. Bu kapsamda, sistemde aşı tanımlanan 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler, hekimlerine reçetelerini yazdırıp, bu reçet...


Organ nakil hakkını genç hastaya devretti

Trabzon'da beyin kanaması sonucu ölen 52 yaşındaki kadının organları 5 hastaya hayat verdi. Kadının böbrek nakli bekleyen diyaliz hastası kardeşi ise öncelik hakkını 16 yaşındaki bir hastaye devretti.


Bakan Koca'dan Covid uyarısı: Vaka sayıları artabilir

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de Covid-19 vaka sayılarının artabileceğini söyledi. Hatırlatma dozlarının önemine vurgu yapan Koca, salgının etkisini yitirdiğini belirtti. Grip aşılarının ülkeye ulaştığını ve dağıtımına başlandığını belirten Bakan Koca, "Yeterli miktarda grip aşımız mevcut" dedi.