Yaşam

Trending:


Son Dakika: Türkiye'de 5 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 185 kişi vefat etti, 19 bin 357 yeni vaka tespit edildi

Son dakika: Ülkemizdeki koronavirüs vaka sayıları 20 bin sınırının altına düştü. 5 Aralık'ta kaydedilen 24 saatlik verilere göre, 19 bin 357 vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 228'den 185'e düştü. İyileşen hasta sayısı 24 bin 278 olurken toplam 350 bin 937 PCR testi yapıldı. Öte yandan vaka sayıları son olarak 30 Ağustos'ta 19 bin seviyesinin altına düşmüştü.


Son Dakika | Kağıdın kullanılmadığı ağız ve diş sağlığı merkezi hastaneye dönüştürülecek

Edinilen son dakika haberine göre Hastaların tüm işlemlerinin kağıt kullanılmadan elektronik ortamda gerçekleştirildiği dijital hastane unvanına sahip Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinin daha çok hastaya hizmet vermesi amacıyla hastaneye dönüştürülmesi için çalışma yürütülüyor.


Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesinden umutlandıran haber!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesinden umutlandıran haber! Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, uluslararası bir araştırmanın, Omicron varyantının mevsimsel koronavirüs (HCoV-229E) ile benzer bir genom dizisine sahip olduğunu gösterdiğini ve bunun Covid-19un "mevsimsel bir hastalığa" dönüşmesinin işareti olabileceğini ...


Diyetisyen Çar: "Bulunduğunuz ortamın rengi, tabakların rengi, yemeklerin rengi iştahı etkilemektedir"

Diyetisyen Çar: "Bulunduğunuz ortamın rengi, tabakların rengi, yemeklerin rengi iştahı etkilemektedir" Diyetisyen Defne Çar: "Besin tüketimini azaltmak isteyen kişiler mutfaklarında mavi ve yeşil renkli dekorlara yer verebilir" ANKARA - Diyetisyen Defne Çar, renklerin yemek seçimi ve...


Dr. Ömer Ekiz: Gülüş tasarımı yeni trend

Ekiz Clinic’in kurucularından Dr. Ömer Ekiz güzellik ve estetik kavramlarının hızlı değiştiğini vurguladı. Estetik diş hekimliğinin başlıca unsuru olan ‘gülüş tasarımı’ uygulamalarını gerçekleştiren Ekiz “Gerçek gülüş tasarımı yüz yapısını tamamlayan ve hastaya istediği estetik görünümü ve fonksiyonu kazandırmayı amaçlayan tasarımdır” sözlerini kul...


‘Az yiyorum ama kilo veremiyorum’ diyenlere altın öneriler

Zayıflama diyetleri hazırlanırken ilk etapta kişinin metabolizma hızının ölçüldüğünü, daha sonra günlük fiziksel aktivitelerin incelenerek günde ne kadar enerjiye ihtiyaç duyulduğunun hesaplandığını söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Anıl Öztürk, “Eğer metabolizma hızınız düşükse, kalori kısıtlamanız yeterince yapılamaz ve kilo vermekte zorluk çekersiniz” diyerek metabolizma hızını artıracak tavsiyelerde bulundu.


Tekirdağ Şehir Hastanesi birinci yılını kutluyor: 1 yılda 757 bin muayene

Tekirdağ Şehir Hastanesi birinci yılını kutluyor: 1 yılda 757 bin muayeneTEKİRDAĞ Trakya'nın en büyük sağlık tesisi ve Balkanların sağlık üssü konumundaki Tekirdağ Dr. İsmail Fehmi Cumalıoğlu Şehir Hastanesi açılışının birinci yılı törenle kutlandı.


Yemeden önce dikkat! Kalp krizine neden olabilir

Yemeden önce dikkat! Kalp krizine neden olabilir Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, turşuların içinde sağlığa yararlı birtakım bakterilerin bulunduğunu hatırlattı. Yiyeceklerde sağlığa etkisi bakımından en önemli faktörün içerdiği tuz oranı olduğuna dikkati çeken Üstündağ, "Tuz ile adeta kendimizi z...


Sağlık çalışanları aşı olmayan hastaların pişmanlığına tanıklık ediyor

Muş Devlet Hastanesi korona virüs yoğun bakım ünitesinde görev yapan doktorlar, aşı olmayan hastaların pişmanlığına tanıklık ediyor.


İzmir'de sağlık çalışanları diplomalarını çöpe attı: "Hiçbir meslek grubu, hekim dışı çalışanlar, diğer çalışanlar diye tabir edilemez"

"Sağlık Bakanlığı'nın yanlış söylemlerine karşı buradayız. ‘Hekim ve diğerleri’ diyorlar"


Yürüyemeyen yarı felçli hastayı yürüyerek evine gönderdi

Yaşadığı trafik kazası sonrası kolu kırılan, akabinde kolunda oluşan enfeksiyonun omurilik ve beline sıçraması sonucunda yatağa mahkum olan hasta, ameliyat sonrası uygulanan fizyoterapi ve tamamlayıcı tıp yöntemleri ile yeniden yürümeye başladı.


Önemsenmeyen ev kazaları çocuklarda görme kaybına neden olabiliyor

Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) Genel Başkanı Prof. Dr. Ziya Kapran, önemsenmeyen ev kazalarının çocuklarda görme kaybına kadar gidebilen olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabildiğini söyledi.


Oxford/AstraZeneca aşısını geliştiren Prof. Dr. Sarah Gilbert: Sonraki pandemiler daha ölümcül olacak

Dünyada en yaygın kullanılan corona virüs aşısını geliştiren Oxford Üniversitesi akademisyeni Prof. Dr. Dame Sarah Gilbert, dünyayı endişelendiren Omicron varyatının aşılardan kaçabileceğini söyledi. Ancak, bunun ciddi hastalık veya ölümle sonuçlanacağı anlamına gelmediğini vurgulayan Gilbert, bir sonraki pandeminin Covid-19'dan daha ölümcül olabileceği konusunda uyardı.


Zorlu coğrafyanın kahramanları kış görevine hazır

Zorlu coğrafyanın kahramanları kış görevine hazır Vanda 112 Acil Servis ve Ulusal Medikal Kurtarma ekipleri, zorlu coğrafyada yolu kapanan bölgelerde mahsur kalan vatandaşlara ulaşmak için göreve hazır.


Zonguldak'ta vaka sayılarında düşüş yaşanıyor

Zonguldak'ta vaka sayılarında düşüş yaşanıyor -"Toplum olarak bilincimiz oluştu.


Boyundaki kitlelere dikkat; hayati risk taşıyabilir

Baş boyun problemleri arasında en sık rastlanılan sorunun baş boyun kitleleri olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eken, boyunda pek çok hayati organın bulunduğuna dikkat çekti.


Son Dakika! Türkiye'de 6 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 187 kişi vefat etti, 20 bin 33 yeni vaka tespit edildi

Son dakika: Ülkemizdeki koronavirüs vaka sayıları düne göre arttı. 6 Aralık'ta kaydedilen 24 saatlik verilere göre, 20 bin 33 vaka tespit edildi. Vefat sayısı ise 185'ten 187'ye yükseldi. İyileşen hasta sayısı 25 bin 611 olurken toplam 354 bin 269 PCR testi yapıldı.


Omicron varyantının kökenine ilişkin ABD'li profesörden açıklama: Farelerde ortaya çıktı

ABD’li profesör Kristian Andersen’e göre, dünya çapında paniğe neden olan Omicron varyantı, kemirgenlerde evrimleşti. Corona virüsün insanlar ve fareler arasında ileri geri atladığını (ters zoonoz) belirten Andersen, Omicron varyantındaki mutasyonlardan bazılarının farelerde de bulunduğunu söyledi. Diğer taraftan bilim insanları, şu anda yaygın olarak varyantın bir hayvandan ziyade bağışıklığı baskılanmış bir AIDS hastasında ortaya çıktığına inanıyor. Ancak, bu durum kanıtlanmadı.


Şanlıurfa'da yabancı uyruklu vatandaşlar aşı oldu

Şanlıurfa'da yabancı uyruklu vatandaşlar aşı olduŞANLIURFA Şanlıurfa'da yabancı uyruklu vatandaşlara verilen eğitim sonrası ikinci doz korona virüs aşıları yapıldı.


Kış mevsiminde kuru göz hastalığına dikkat!

Göz Sağlığı Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serdar Aktaş, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte dışarıda soğuk ve rüzgarlı, evde ise kaloriferli ortamlardaki kuru ve nemsiz hava sebebiyle kuru göz hastalığının daha sık görülebileceğini söyledi. Bu hastalığın gözde yanma, batma, kum varmış hissi, kaşıntı, kızarıklık, ağrı, görme bulanıklığı ve gözlerde yo...


Samsun'da 'Hayat Kurtaran Aşı' kampanyası başladı

Samsun'da 'Hayat Kurtaran Aşı' kampanyası başladıSAMSUN Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından aşının koruma alanından çıkan vatandaşları hatırlatma dozu ile buluşturmak üzere 60'ın üzerine ekip ve 35 aşı noktası oluşturularak 'Hayat Kurtaran Aşı' kampanyası başlatıldı.


Kovid-19'un kimde nasıl seyredeceğinin şifreleri bu genetik araştırmayla çözülecek

İNGİLTERE Sağlık Bakanlığı Genom Bilimi Politikası Direktör Yardımcısı Dr. Mark Bale, Kovid-19'la ilgili İngiltere'de yürütülen önemli bir araştırmaya dair detayları, Demirören Haber Ajansı'na anlattı.


Zinde bir yaşam için biyolojik saate uyun uyarısı!

Zinde bir yaşam için biyolojik saate uyun uyarısı! Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demet İlhan, insanların sabah gözlerini açtığında gelen güneş ışığının beyne sinyal gönderdiğini ve uyanmaya başladığını belirtti. İnsan gözlerinin biyolojik saatin aynası olduğunu vurgulayan İlhan...


Yüksek tuz miktarına sahip ve doğal yolla üretilmemiş turşular konusunda uyarı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Üstündağ, "Doğal ve fermente turşu bakteri içeriği açısından birtakım olumluluklar taşıyabilir ama tuz da çok önemli. Doğal yollardan üretilmemiş ve fermente olmayan turşular kendini zehirlemek dışında bir işe yaramaz.


Vaka yoğunluğu artışında birinci olan Osmaniye'de korona denetimi

Vaka yoğunluğu artışında birinci olan Osmaniye'de korona denetimi Vali Erdinç Yılmaz: "Vaka artışlarında tedbirlerin gevşetildiğini görüyoruz" "Yılmadan, yılgınlığa düşmeden, bıkmadan bitene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" Sağlık Bakanlığınca haftalık olarak açıklanan insidans haritasında...


Şanlıurfada yabancı uyruklu vatandaşlar aşı oldu

Şanlıurfada yabancı uyruklu vatandaşlar aşı olduŞANLIURFA Şanlıurfada yabancı uyruklu vatandaşlara verilen eğitim sonrası ikinci doz korona virüs aşıları yapıldı.


Kanadadan şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem

Kanadadan şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni yöntem Kanadanın British Columbia Üniversitesi ve Vancouver Coastal Health (VCH) araştırmacılarından oluşan bir ekip tarafından yürütülen ve türünün ilk örneği olan çalışma, kök hücrelerle aşılanmış küçük bir implantın, vücudun kendi başına insülin üretmesine yardımcı olabileceğini gösterdi. "...


Haftalık Burç Yorumları: 6- 12 Aralık Haftalık Koç, Boğa, İkizler ve Diğer Burç Yorumları

6- 12 Aralık haftalık burç yorumları açıklandı! Uzman Astrolog Aygül Aydın haftalık burç yorumlarını anlattı. 6- 12 Aralık haftası burçları aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında neler bekliyor hepsi burada! 6- 12 Aralık haftası Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarının detaylı yorumları... İşte 6- 12 Aralık haftası burç yorumlarınız.


Kanada’da şeker hastalarının insülin ihtiyacı için yeni bir yöntem geliştirildi

Kanada’da gerçekleştirilen tıbbi bir çalışma, kök hücre temelli bir tedavi yolu ile şeker hastalarının ihtiyacı olan insülinin vücutta üretilebileceğini ortaya koydu.


SGK ödeme bandını düşürdü, ilaca dolaylı zam geldi

Muadil ilaçta ödeme bandının yüzde 10’dan yüzde 5 çekilmesi nedeniyle SGK'nın karşıladığı kısım azaldı, vatandaş yüzde 5 daha fazla ödüyor


Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 20 bin 33 oldu

19 Tablosu' verilerini açıkladı.


Prof. Müftüoğlu: Uykusuzluk tek başına bile bağımsız bir “kalp risk faktörü” gibi kabul edilebilir

Müftüoğlu, "Sağlıksız uyku sağlıksız kalp" başlıklı bir yazı kaleme aldı


Araştırma: Viagra, Alzheimer hastalığına karşı yararlı olabilir

7 milyon vaka analiz edildi ve ilacı kullanan erkeklerin Alzheimer riskinin daha düşük olduğu anlaşıldı


Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri yarın iş bırakıyor

"6 Aralık 2021 pazartesi günü yaşadığımız sorunları dile getirmek ve çözüm talep etmek adına iş bırakarak Sağlık Bakanlığını ve İktidarı uyaracağız"


Eskişehir aylar sonra vaka artışında ilk 10'a girdi

Eskişehir aylar sonra vaka artışında ilk 10'a girdiESKİŞEHİR Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün açıkladığı koronavirüs verilerinde Eskişehir yüzde 23,07'lik artışla vaka sayısı en çok artan 7'nci il oldu.


Grip aşısı çağrısı

Grip aşısı çağrısı Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın: "Vatandaşlarımız covid aşısı gripten korur gibi yanlış düşüncelere kapılmamalı" Kayseri Eczacı Odası Başkanı Uğur Nuri Akın grip aşısı ile ilgili verdiği bilgilerde vatandaşların grip aşılarını da olması gerektiğini...


Günlük Burç Yorumları: 6 Aralık Pazartesi Terazi, Akrep, Yay ve Diğer Burç Yorumları

Günlük burç yorumlarınızı okudunuz mu? 6 Aralık'da aşk, aile, sağlık, kariyer ve para konularında burcunuzu neler bekliyor? Uzman Astrolog Aygül Aydın, 6 Aralık günlük burç yorumlarını açıkladı! Aygül Aydın, 6 Aralık Pazartesi günü Koç, Boğa, İkizler, Yengeç, Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova ve Balık burçlarını neler bekliyor detaylı olarak anlattı. İşte 6 Aralık Pazartesi günlük burç yorumlarınız...


Omicron varyantı (B.1.1.529) hakkında merak edilen sorulara yanıt

Dünya, iki yıl önce başlayan ve beş milyonu aşkın kişinin ölümüne yol açan corona virüs pandemisinin ardından kendini henüz toplamaya başlamışken, Omicron varyantı endişe yaratıyor. Bilim insanlarına göre, B.1.1. 529 olarak da bilinen varyantın ciddiyetini belirlemek için üç temel sorunun cevabının bilinmesi gerekiyor: “Omicron varyantının bulaşıcılığı nedir?”, “Omicron, bir kişinin bağışıklık savunmasını oluşturan antikorlardan ve T hücrelerinden ne kadar kaçabiliyor?” ve “Omicron, enfekte bir kişinin hastaneye yatırılmasına ve ölümüne yol açabilecek ciddi hastalıkları ne kadar tetikliyor?”. Dünyanın ileri gelen sağlık uzmanları bu soruları ve daha fazlasını yanıtladı.


Japonya'dan Covid-19'un Omicron varyantına karşı takviye doz önlemi

Hükümet, sağlık çalışanlarına öncelik verilerek, Covid-19'a karşı takviye doz uygulamasını ülke genelinde 1 Aralık itibarıyla başlatmıştı


Koronavirüs salgınında günlük vaka sayısı 19 bin 357 oldu

19 Tablosu' verilerini açıkladı.


Uykusuzluk kalbi nasıl ve neden krize sokar? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı...

Uyku uzmanı Dr. Matthew Walker, uykusuzluğun kalp sağlığını da derinden etkilediğinin altını ısrarla çiziyor ve bu önemli görüşünü tek bir cümleyle özetliyor: “SAĞLIKSIZ UYKU, SAĞLIKSIZ KALP!”


Yüzde 1'lik yaşama umuduyla ikinci kez hayata tutundu

Yüzde 1'lik yaşama umuduyla ikinci kez hayata tutundu Yaşamaz denilen Arda ikinci kez hayata tutundu Minicik kalbi iki riskli ameliyat atlattı Arda şimdi 8 yaşında Yenidoğan döneminde kalp rahatsızlığı (Trunkus Arteriosus+ İnterrupted aortik ark) olduğu öğrenilen ve yaşamaz denilerek tüm...


Mahkemeden dava sonuçlanıncaya kadar "300 bin dolarlık ilacı SGK ödesin" kararı

İstanbul’daki Anadolu 18. İş Mahkemesi, genetik yapılı ölümcül bir hastalık olan 'Kistik Fibrozis' tanısı konulan bir çocuğun tek dozunun yıllık maliyetinin 300 bin dolar olduğu belirtilen Ivacaftor etken maddeli ilacın, dava sonuçlanıncaya kadar SGK tarafından karşılanmasına karar verdi. Doktorlar 'ilacın kullanılması zorunlu' şeklinde görüş bildi...


Aydınlı 18 yaşındaki Samet biyonik kollarına kavuştu

Aydınlı 18 yaşındaki Samet biyonik kollarına kavuştu Aydında elektrik akımına kapılması sonucu iki kolunu kaybeden 18 yaşındaki Samet Aktepe, yardım kampanyası ile alınan biyonik kollarına kavuştu. İncirliova ilçesinde geçen yıl çatı işçiliği yapan babasına yardım ederken elektrik akımına kapılan ve iki kolu omuzdan kesilmek zorunda kalınan Aktepe ...


Covid-19, kilolu çocuklarda ağır seyrediyor

İzmir'de Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, kronik rahatsızlığı bulunan çocukların riskli grupta olduğuna dikkat çekerek, "Kalp, akciğer hastaları, diyabetliler, genetik ve metabolik hastalığa sahip olan ve obez çocuklar riskli grupta. Özellikle Türkiye'de kilolu çocuk sayısı çok fazla. Co...


Acil serviste maske takmayarak doktorun sabrını böyle zorladılar

Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne maskesiz şekilde giden ve uyarılara aldırış etmeden o anları kayıt altına alan anne ile kızı adeta doktorun sabrını zorladı.


Kış depresyonuna dikkat... Uzman Psikolog Yoşumaz: "Sosyal ortamlardan uzaklaşma ve uyku düzeninin bozulması kış depresyonuna neden oluyor"

Kış depresyonuna dikkat... Uzman Psikolog Yoşumaz: "Sosyal ortamlardan uzaklaşma ve uyku düzeninin bozulması kış depresyonuna neden oluyor"KÜTAHYA Güneşten yararlanma süresinin azalması ile mevsimler arası geçişlerde sık görülen yeme içme alışkanlığındaki değişimin, sosyal ortamlardan uzaklaşma...


Ordu'da anne adaylarına "aşı olun" çağrısı

Ordu Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu, Kovid-19 salgınıyla mücadelede gebelerin aşılanmasının önemine değinerek, "Anne ve bebeğin sağlığını korumak durumundayız. Bu konuda biraz daha duyarlılık ve hassasiyet bekliyoruz.


Son dakika haberleri... Bakan Koca: "39 bin 836 acil sağlık personelimizle Acil Sağlık Hizmetleri Haftamız kutlu olsun"

Son dakika haber: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "39 bin 836 acil sağlık personelimizle Acil Sağlık Hizmetleri Haftamız kutlu olsun" dedi.


Balıkesir'de emekli eğitimci hobi bahçesinde "alabaş" turbu yetiştirdi

Balıkesir'de emekli eğitimci hobi bahçesinde "alabaş" turbu yetiştirdiBALIKESİR Burhaniye ilçesinde, emekli öğretmen Basri Şahin, hobi bahçesinde Avrupa'da yaygın olan şifalı alabaş turbu yetiştirdi.