Sağlık & Fitness

Trending:


Kalp kapak hastalıklarının 8 nedeni

Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, kalp kapak hastalıklarının nedenleri ve mitral kapak tamiri hakkında bilgi verdi. Türkiye’de, gerek hasta yaşam kalitesine gerekse yaşamın kendisine karşı ciddi bir tehdit oluşturan kalp kapak hastalıkları, tüm ölümlerin yüzde 1-2’sini oluşturduğunu kaydeden Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, genel popülasyonla karşılaştırıldığında,...


Flörtünüzün "cinsiyetçi" olduğunu gösteren 12 işaret

Gündelik hayatınızda farkında olmadan sık sık cinsiyetçi söylemlere maruz kalıyor olabilirsiniz. Sizin için, förtünüzün cinsiyetçi bir erkek olup olmadığını anlayabilmeniz adına odaklanmanız gereken bazı söylemleri ve hareketleri derledik.


Asker eğlencesinde tüfekle yaralanan genç doku nakliyle yeniden yürümeye başladı

Kahramanmaraş'ta asker eğlencesinde tüfekle yaralandığı ayağında doku kaybı oluşan ve tendonu kopan genç, 3 doku nakli ile 1,5 yıl sonra yeniden yürüdü.


Kaan Aydos Doğal yolla da çocuğunuz olabilir, ama tedbiri elden bırakmamak şartıyla!

Her evli çiftin arzusu sağlıklı bir evlat sahibi olmaktır. Ancak bir yıl geçmesine rağmen hala gebelik görülmediyse yavaş yavaş telaş başlar ve doktor kontrolüne gidilir.


Sıcak havalar artışa neden oluyor! Uzmanı hayati tehlikeye karşı uyardı

Yaz aylarında kırsal kesimlerde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarına dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı. Acil Servis Uzmanı Yavuz Özmen, çocuklarda KKKA hastalığının daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini belirterek, ebeveynlerin piknik ve yeşil alanlarda çocuklarını çıplak ayakla dolaştırmamaları gerektiğini vurguladı. Yavuz ayrıca, kene ısırması durumunda vakit kaybetmeden sağlık...


Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Sağlık Müdürlüğü’nden aşırı sıcak uyarısı

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü, sodn günlerde etkili olan aşırı sıcaklıkların sağlık problemlerine neden olabileceğine dikkat çekerek, vatandaşları uyardı.


Sıcaklıklar arttı, kalp krizi riskine dikkat!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Altay, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcak havanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti. Sıcak havanın kalp krizi, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu dile getiren Altay, özellikle risk grubunda bulunan hastaların ve yaşlıların dikkatli olmaları uyarısında bulundu. İstanbul kavruluyor! Nem oranı o ilçelerde rekor...


Ülke sıcaklardan kavrulurken onlar 3 bin metrede kar üstünde yoga yaptı

Artvinli kadınlar, Türkiye'nin sıcak havalardan bunalanlarıyla birlikte 3000 metrede kar üstünde yoga yaparak bedensel ve zihinsel rahatlama sağladılar. Yoga eğitmeni Şükran Saraç önderliğinde gerçekleşen etkinlik, yüksek irtifada yapılan yoga seansının oksijen alımını artırarak derin bir rahatlama sağladığını ve doğayla iç içe olmanın stresi azalttığını vurguladı.


3 yıl boyunca denemediği tedavi kalmamıştı, nefes borusundan çıktı! Doktorları bile şaşırtan vaka

İstanbul'da yaşayan 4 yaşındaki Abdullah Majzoub, bir yaşından beri, tekrar eden öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayeti ile sürekli hastanelik oluyordu. Çocuk defalarca zatürree tedavisi gördü, durumu düzelmedi. Bir süre sonra şikayetleri için alerjik astım tedavisi görmeye başladı. 3 yıl boyunca torba torba ilaç kullanmak zorunda kalan Abdullah'ın nefes darlığı ve öksürük şikayeti nüksedince ailesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi...


Aşırı sıcaktan korunmak ve yaz aylarında doğru beslenmek için öneriler

Uzmanlar, öğle saatlerinde, özellikle yaşlıların, çocukların, gebelerin ve kronik hastalığı olanların dışarı çıkmamalarını ve su tüketimine odaklanılmasını, hafif ve sulu yiyecekler tercih edilmesini tavsiye ediyor.


Sumak nedir, faydaları nelerdir? Tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Orta Doğu ülkelerinde çok popüler bir baharat olan sumak pirinç, sebze ve et yemekleri ile tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Sumağın antioksidan kapasitesi (yaban mersininden 66 kat daha fazla) çok yüksektir, polifenoller ve flavonoidlerin zengin içeriği sayesinde, diyetinize bir miktar sumak eklemek kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan şekerini stabilize etmeye ve hatta kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Beraberinde kansere,...


Uzmanları açıkladı: Balık sonrası yenen dondurma zehirler mi?

Uzmanlar balık sonrası dondurma yemenin “tek şartı” olduğunu belirtti.


Yastığınız tuvaletinizden bile daha kirli! 'Yaz aylarında daha da artıyor'

Aşırı yaz sıcakları pek çok insanı dışarıda, içeride ve hatta uykuda ter içinde bırakıyor. Uzmanlar, terli bir gece uykusunun yastık kılıfınızda bakteri barındırabileceğini ve kılıfınızın gece sonunda tuvaletten bile daha kirli olabileceğini söyledi.


Kayıp Alzheimer hastasının şüpheli ölümü

Kayıp Alzheimer hastasının şüpheli ölümü Burdurda 65 yaşındaki Halil Alagöz cuma günü Armağan İlci Mahallesi Umman Sokaktaki evinden çıktıktan sonra geri dönmedi. Yakınlarının durumu polise bildirmesi üzerine arama çalışması başlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD, MEB AKUB, Burdur Arama Kurtarma gönüllüleriyle yapılan arama çalışmaları sonucu Alagö...


Şenol Kalyoncu HPV ve genital siğillerin doğuma etkisi

Sevgili Hürriyet okurları, bu hafta sizlerden gelen sorular üzerine genital siğiller ve HPV konusunu ele almak istedim.


Ne de olsa ilk göz ağrısı.... Annesi ona kıyamadı

Bundan tam 11 yıl önceydi... Bütün dünya, bir bebeğin doğumuna odaklanmıştı... Aileden bile olmayan milyonlarca kişi gözünü kulağını Londra'ya dikmiş o mutlu haberi bekliyordu.


Duygusal çöküşlere uzman tavsiyesi: Psikolojik esneklik nedir?

Duygusal anlamda tepkisel çıkışlar ruh sağlığını zedeleyebilir. Vücudu esnetmenin sağlığa faydası olduğu gibi psikolojik esneklik de ruh sağlığını onarıyor. Peki psikolojik esneklik nedir?


Koltuk altlarınız 24 saat kupkuru! Deodorant değil doğal kokular

Deodorantlar kanserojen içerebilir. Doğal kokular yaz boyu terlemenizi önler. Peki ter ve kokunun önüne geçen doğal kokular neler?


Küresel ısınma ve yeni salgın hastalık riski

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, iklim krizinin, olağanüstü sıcaklıkların gelecekte çok ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekerek, yaşlılar, kalp damar hastaları, çocuklar ve gebelerin risk gruplarının başında geldiğini vurguladı.


KBB uzmanı uyardı: “Yaz sıcaklarında dondurma keyfi tadınızı kaçırmasın”

Dondurma tüketimi hakkında uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, “Çok soğuk dondurma tüketimi, boğazda aniden bir soğuk şoku oluşturabilir ve bu da boğaz enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, dondurma yerken yavaş yavaş ve küçük lokmalar halinde tüketmek önemlidir” dedi.


Hem dip sos hem probiyotik deposu! Bir de kekikle deneyin, faydası tavan yapacak

Kekik, yemeklere lezzet katan, keyifle tüketilen her yemeğin vazgeçilmez baharatlarından biridir. Sadece lezzet katmakla kalmıyor aynı zamanda insan sağlığına da oldukça etkili faydalar sunuyor. Üstelik yoğurtla karıştırılınca da hem tadından hem faydasından geçilmiyor. İşte kekiğin faydaları.


Dövme yaptıracaklar dikkat: Boyalar milyonlarca bakteri taşıyor!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) yeni araştırması dövme ve kalıcı makyajda kullanılan mürekkebin potansiyel tehlikelerine dikkati çekiyor. "Steril" görünen mühürlü boyalar bile milyonlarca tehlikeli bakteri içeriyor.


Süheyla Buyrukçu Malezma kâbusu

Aşırı sıcaklardan bunaldığımız bugünlerde cilt sağlığımızı korumak oldukça güçleşti. Güneş ışınlarının cildimiz üzerindeki yıkıcı etkileri, bu yıl çok daha fazla hissediliyor gibi. Özellikle yaz aylarıyla birlikte tetiklenen melazma, yüz güzelliğini gölgeleyen önemli bir cilt sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor.


Csendes erdei sétával, úgynevezett erdőfürdővel lehet felvenni a harcot a nagyvárosi stressz ellen

Már néhány perc erdei séta is wellness az emberi agynak


Kıymeti bilinmiyor ama... Kalp krizi ve kanseri imha ediyor, tarifi...

Siyah pirinç çok yaygın bir gıda değil. Her yerde yetişmeyen bu özel besinin faydaları saymakla bitmiyor. Siyah pirinç kalp sağlığın destekliyor. Peki siyah pirinç nasıl pişiriliyor?


Ağrısız bir yaşam hepimizin isteği

Ağrı çekerek hayat konforunu yitirmiş bir insanın tek isteği o acıdan kurtulmaktır. Ağrının en sık sebepleri arasında da kas-iskelet sistemi ve omurga bozuklukları gelir.


Alt bacak eğriliğine iki yöntem

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Nebil Bozdoğan, alt bacak eğriliğinin giderilmesinde en çok kullanılan iki yöntemden bahsederek alt bacak eğriliklerinin yağ dolgusu ve ‘calf implant’ adı verilen silikon protez ile giderilebildiğini söyledi.


Maseter botoks tedavisi yüzleri güldürüyor

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Diş Polikliniği’nde Maseter Botoks tedavileri başladı. Diş sıkma, diş gıcırdatma, nöropatik ağrılar ve diğer dental ağrı şikayetleri nedeniyle başvuran hastalar, Maseter Botoks tedavisi sayesinde şikayetlerinden kurtuluyor.


Tehlikeli enerji

ALEYNA SEVİM/ İSTANBUL-Avrupa Kardiyak Aritmi Derneği, 14 yaş altında veya bilinen kalp hastalığı olan çocukların enerji içeceği tüketmemesini önerdi. Dernek, enerji içeceklerinin mide kanseri oluşumunu hızlandırabileceğini vurguladı. Milliyet’in enerji içeceklerinin sağlığa etkisini uzmanlarına sordu. Yoğun kafein alımının kalp sağlığına olumsuz etki ettiğine dikkat çeken Florence Nightingale Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Fatih Mehmet...


“Her estetik işlem yaz için uygun olmayabilir”

Estetik cerrahi işlemlerin her mevsimde yapılabileceğini, fakat bazı mevsimlerin özel estetik işlemleri için daha uygun olabileceğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Prof. Dr. Çil, “Yüz ve boyun germe ameliyatı gibi yüzümüz ve boynumuzda ciddi müdahalenin yapıldığı bir estetik cerrahi işlem, yaz mevsiminde uygun olmayabilir. Böyle işlemlerin güneş ışınlarından daha rahat korunabileceğimiz soğuk mevsimlerde yapılması daha uygundur” dedi.


Ölümcül virüsün ki türü de ülkemizde! "Türkiye'de acil önlemler alınmalı"

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Batı Nil ateşi ve Dang humması konusunda uyarıda bulunarak, yerel yönetimler ve bakanlıkların iş birliği yapmasını, bireysel olarak ise cibinlik ve sinek kovucuların kullanılmasını önerdi. https://haberglobal.com.tr/gundem/olumcul-virusun-ki-turu-de-ulkemizde-turkiyede-acil-onlemler-alinmali-362309


Yükselen kan şekerini şıp diye düşürüyor! Pek bilen yok ama faydasından geçilmiyor

Faydasını renginden alan siyah pirinç, pek bilinmese de sonsuz yararla doludur. Vitamin ve mineral deposu olan siyah pirinç kalp sağlığından iltihaplanmaya yardımcı oluyor.


Parkinson hastası 84 yaşındaki kadın tedavisinde sporla ilerleme kaydetti

Parkinson hastası 84 yaşındaki Hacer Oruç, spora başlayarak hem tedavisinde ilerleme kaydetti hem de arkadaşlar edindi.


Uzmanı uyardı: Göz altı torbaları sistemik hastalıkların habercisi olabilir

Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, göz altındaki şişkinliğin bazı sistemik hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceğini belirtti.


Dondurma boğaz ağrısına yol açar mı?

Dondurma boğaz ağrısına yol açar mı? Yaz geldi, havalar ısındı. Kışın sıklıkla enfeksiyon veya başka nedenlere bağlı ortaya çıkan boğaz ağrısından kurtulduk diye düşünsek de yazın da boğaz ağrısı görülebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Seçkin, "Boğaz ağrılarını yazın da sık görüyoruz çünkü yazın da virüsler yaygın oluyor. Kışı...


Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen bir proje kapsamında, kalp krizi sonrası oluşan hasarlı dokuyu iyileştirecek bir biyomalzeme geliştirilecek. Proje, kalp dokusunu taklit eden protein temelli kardiyak yamaların üretilmesini hedeflemektedir. Bu yamaların kalp krizi sonrasında oluşan doku hasarını iyileştirebileceği ve kalp yükünü hafifletebileceği düşünülmektedir. Projenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla, hasar görmüş kalp dokusunu yenileyebilecek alternatif bir ürün elde edilecektir.


Osman MÜFTÜOĞLU Neden uzun bir ömür değil de sağlıklı bir ömür

KANAATİME göre, “uzun bir ömür” yerine “daha sağlıklı bir ömür”e odaklanmak zorundayız.


Yüksek sıcaklık ve nem uyutmuyor: Asabiyet ve tahammülsüzlüğe yol açıyor

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, yüksek sıcaklık ve nemde uyku kalitesinin ciddi şekilde bozulduğuna dikkat çekerek, "Mümkünse ortamın soğutulması, olabildiğince nemin azaltılması ciddi bir rahatlatıcı faktör olabilir. İnsan yaşamı için ideal oda ısısı 23 derecedir. Bunu sağlamak kaliteli bir uyku için oldukça değerlidir" tavsiyelerinde bulundu


Sahte güneş kremlerine dikkat! Kansere neden oluyor

Uzman isim Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, güneş koruyucularının, UV ışınlarını emerek, dağıtarak veya yansıtarak cildi koruyan ve sürülerek uygulanan krem, losyon, yağ, sprey veya jel formunda kozmetik preparatlar olduğunu ifade etti.


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Havalara zıplamak için neden çok

Sevinç anlarında istemsizce zıplamamızın bir anlamı varmış, vücut biliyor demek ki kendisi için iyi olanı. Uzmanlar zıplamanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız için çok faydalı bir hareket olduğunu, koşudan daha fazla kalori yaktırdığını söylüyor, eğlencesi de cabası. Fakat doktorlar kalp ya da göğüs hastalığı olanlara, gebelere ve epilepsi hastalarına bu aktiviteyi önermiyor.


Göz yogası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir mi?

Göz yogası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir mi? İngiliz müzik yıldızı Paul McCartney yakın zaman önce The Times gazetesine verdiği röportajda, gözlük ihtiyacını azaltmak için göz yogası yaptığını söyledi. Beatles üyesi, Hindistanda göz egzersizi yapmayı öğrendiğini ve o zamandan beri bunu uyguladığını anlattı. Şarkıcı, göz kaslarını çalıştırm...


"Sinek ısırığı kaşındırır" demeyin! Meğer bu hastalığın da habercisiymiş...

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Boy ayrımcılığı (“heightism”) ve boy uzatma arzusu: Abartılı tedaviler çözüm mü?

Erişkinlerin çoğunluğu da kendi boylarını 4-5 cm fazla söyleme/sanma eğiliminde ama birçok araştırma bazı hastalıklara bağlı ciddi boy kısalıkları dışında boy ile genel yaşam başarısı ve mutluluğu arasında sanıldığı kadar bir ilişki olmadığını gösteriyor


Meyvelerden geçen kanser! Asla bu şekilde yıkamayın...

Meyve sebzeler iyice yıkanmadan tüketilmemeli. Tarım ilaçlarının neden olduğu tehlikelerin başında kanser geliyor. Peki kansere yol açan maddeler nasıl temizlenir?


Ağrı'da meydana gelen sel tarım arazilerine zarar verdi

Ağrı'da etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen selde tarım arazileri ve yollar zarar gördü.


Ebru Doğdu Çocuklarda öğrenme güçlüğü

Öğrenme insan hayatının en temel ihtiyaçlarından biri ancak bazen okuma ve anlama yeteneğini etkileyen durumlarla karşılaşılabiliyor.


Uzmanlar uyarıyor: “Son 10 yılın alerji salgını: Besin alerjileri, giderek artıyor”

Son yıllarda besin alerjisinin giderek arttığını söyleyen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Son 10 yılın alerji salgını olarak besin alerjilerini adlandırıyoruz. Alerjik şok, yani anafilaksi son 10 yılda 7 kat arttı, giderek de artmaya devam ediyor. Açık alanlardaki beslenme, açık büfe kullanımları besin alerjilerinde kazara karşılaşma riskini artıyor. Alerjilerin hem şiddeti arttı hem daha kalıcı...


Güneşten korunma yöntemleri

Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihan Yüksel Çanakçı Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihan Yüksel Çanakçı, güneşin pek çok zararı olduğuna hatta cilt kanserine yol açabildiğine dikkat çekti.