TıRNAKLARı GüçLENDIREN 10 DOğAL YöNTEM

Uzun ve güçlü tırnakları kim sevmez? Ancak hayâl ettiğiniz güçlü ve sağlıklı tırnaklara ulaşmak sandığınız kadar kolay değil. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bu doğal yöntemler tırnaklara esneklik kazandırıyor ve kırılmaları engelliyor.

Sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olabilmek için ellerinizin bakımını önemsemeniz gerekir.

Gün içerisinde her yüzey ile temas eden ellerinizi doğal yöntemlerle besleyerek dayanıklı hale getirebilirsiniz. Özellikle tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olan bu yöntemler ile bakımlı tırnaklara ve ellere sahip olabilirsiniz.

1- LİMON SUYU

C vitamininin tırnakların büyümesinde gerçekten yardımcı olduğu düşünülmektedir. Limon bol miktarda C vitamini içerir Tek ihtiyacınız olan bir dilim limon ve bunu günde en az bir kez el ve ayak tırnaklarınıza sürmeniz yeterli.

Limon ile 5 dakika boyunca tırnaklarını ovun ve ardından ılık suyla durulayın. Tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olur ve aynı zamanda onları temiz ve bakterisiz tutar.

2- HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Tırnaklarınıza ılık hindistancevizi yağıyla masaj yapmak, tırnakların uzamasını sağlayabilir.

Hindistan cevizi yağı, E Vitamini ile doludur ve harika bir antioksidan kaynağıdır. Her gece uyumadan önce parmak tırnaklarınıza Hindistancevizi yağı ile masaj yapın ve sonunda farkı göreceksiniz.

3- PORTAKAL SUYU

Portakal kolajen üretimine yardımcı olur. Kollajen, tırnak büyümesine yardımcı olan ve tırnakların canlılığına katkıda bulunur.

Portakalın antioksidan özellikleri de herhangi bir tırnak enfeksiyonunu da uzak tutar.

Bir kaseye biraz portakal suyu alın ve tırnaklarınızı yaklaşık 10 dakika bekletin. Ilık suyla durulayın ve etkili bir şekilde nemlendirin. İstenen sonuçlar için bunu günde en az bir kez yapmaya çalışın.

4- ZEYTİNYAĞI

Hasarlı, kırılgan tırnaklarınız varsa, zeytinyağı en iyi seçeneğiniz olabilir. Doğada kolayca geçirgen olan zeytinyağı, tırnaklarınızın iç tabakasına kadar ulaşır, onu yatıştırır ve tüm kuruluklarını giderir.

Ayrıca kan dolaşımına yardımcı olur ve tırnak büyümesine yardımcı olur. Biraz sızma zeytinyağını ısıtın ve tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize yaklaşık beş dakika hafifçe masaj yapın. Ellerinizi eldivenle örtün ve bir gece dinlendirin.

6- BİOTİN TÜKETİN

Biotin, tırnak ve saç büyümesi için en güçlü vitamindir. Diyetinize muz veya avokado gibi biyotin açısından zengin yiyecekleri dahil etmeyi ve bununla birlikte biyotin takviyesi almayı seçebilirsiniz. Biyotin takviyesi almaya başlamadan önce bir doktora danışın.

7- BOL BOL YEŞİLLİK TÜKETİN

 

Yapraklı sebzeler, özellikle ıspanak, tırnakların büyümesini destekleyen ve onları güçlendiren yüksek düzeyde folik asit veya B9 vitamini ile doludur. Günde bir kez yeşillik tüketmek, daha güçlü ve daha uzun tırnaklara sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

8. YUMURTA KABUĞU KULLANIN

 

Yumurta kabuğundaki ekstra kalsiyum, tırnaklarınızı güçlendirmeye yardımcı olur.

Yumurta kabuklarını alın, temizleyin ve ardından öğütün ve bir macun yapın. Daha sonra macunu tırnaklarınıza uygulayabilir ve bir süre bekletebilirsiniz. Bu paket tırnaklarınızın uzamasına yardımcı olacaktır.

9- BAL

Bal, bakteri ve mantar büyümesiyle savaşmaya yardımcı olur ve tırnaklarınızı ve tırnak etlerinizi beslenmiş ve esnek tutmanıza yardımcı olabilir.

2 çay kaşığı balı birkaç damla limon suyuyla karıştırarak bal ve limonlu tırnak maskesi yapın. Bunu tırnaklarınıza masaj yapın ve 15-20 dakika bekletin. İyice durulayın.

10.SARIMSAK YAĞI

Sarımsak, tırnak büyümesini desteklemeye yardımcı olan selenyum açısından zengindir.

Tırnaklarınızı dilimlenmiş bir parça sarımsakla ovun. Bu size çok acı geldiyse kendi sarımsak yağınızı yapabilirsiniz. Bu sarımsak yağını tırnak maskesi olarak kullanın. Bunu haftada bir deneyin.

2023-03-24T07:20:56Z dg43tfdfdgfd