Sağlık & Fitness

Trending:


Ülke sıcaklardan kavrulurken onlar 3 bin metrede kar üstünde yoga yaptı

Artvinli kadınlar, Türkiye'nin sıcak havalardan bunalanlarıyla birlikte 3000 metrede kar üstünde yoga yaparak bedensel ve zihinsel rahatlama sağladılar. Yoga eğitmeni Şükran Saraç önderliğinde gerçekleşen etkinlik, yüksek irtifada yapılan yoga seansının oksijen alımını artırarak derin bir rahatlama sağladığını ve doğayla iç içe olmanın stresi azalttığını vurguladı.


İki farklı yüzü var gibi görünen Enes’e destek çıkıldı

Adana’da geçirdiği beyin kanaması sonrası yüzünde oluşan ve zaman içerisinde büyüyen kitle nedeniyle iki farklı yüzü varmış gibi görünen 14 yaşındaki Enes’e destek çıkıldı.


Meyvelerden geçen kanser! Asla bu şekilde yıkamayın...

Meyve sebzeler iyice yıkanmadan tüketilmemeli. Tarım ilaçlarının neden olduğu tehlikelerin başında kanser geliyor. Peki kansere yol açan maddeler nasıl temizlenir?


Havalara zıplamak için neden çok

Sevinç anlarında istemsizce zıplamamızın bir anlamı varmış, vücut biliyor demek ki kendisi için iyi olanı. Uzmanlar zıplamanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız için çok faydalı bir hareket olduğunu, koşudan daha fazla kalori yaktırdığını söylüyor, eğlencesi de cabası. Fakat doktorlar kalp ya da göğüs hastalığı olanlara, gebelere ve epilepsi hastalarına bu aktiviteyi önermiyor.


Romatoid Artrit Uyarı İşaretleri: Dikkat Edilecekler

romatoid artrit, eklemleri iltihaplandıran kronik bir hastalıktır. belirtileri arasında eklem ağrısı, şişlik, sertlik, yorgunluk, ciltte nodüller, göz ve ağız kuruluğu, akciğer iltihabı sayılabilir. kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bağışıklık sisteminin eklemlere saldırması rol oynar. yaş, obezite, aile öyküsü ve sigara içmek risk faktörleridir. tedavi seçenekleri, teşhis yöntemleri ve doktorunuza sorabileceğiniz sorular hakkında daha fazla...


Katil evlattan 'D vitamini' savunması! 'Sen benden boş yere 4 tüp kan aldırdın, ben de senin 4 tüp kanını akıtacağım'

Bodrum'da yaşayan Figen Bezmez, geçen yıl 24 Kasım'da, saat 18.00 sıralarında, boşandığı eşinden olan oğlu Doğukan D.'nin kendisini çağırması üzerine Umurça Mahallesi Yaka Sokak'taki evine gitti. Oğluyla aralarında tartışma çıktı. Kapıyı kilitleyen Doğukan D., annesini darbedip, bıçakla saldırdı. Bezmez, darp ve boğazı ile vücudunun çeşitli yerlerinden aldığı bıçak darbeleri ile yaralandı. Güçlükle kilitli kapıyı açarak dışarı çıkan Bezmez, evin...


Doğum sonrası depresyonunu önleyen 11 öneri

Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşünüyorsa psikolog veya psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır” dedi.


Bağışıklığınız sağlam mı? Bağışıklığa zarar veren yanlışlar neler? Güçlü bağışıklık için hangi vitaminler şart? Prof. Dr. Osman Müftüoğlu yazdı

“Her şeyin başı bağışıklık!” cümlesi en doğru sağlık cümlelerinden biridir. Nedenine gelince... Eğer yeteri kadar güçlü bir bağışıklığınız yoksa mikrobik hastalıklara (gribe, nezleye, COVID’e, sinüzite, tonsillite, faranjite, bronşite) daha sık ve daha kolay yakalanır hatta herhangi bir kansere paçanızı kaptırma şansızlığı bakımından bile daha riskli hale gelirsiniz. Özellikle mikrobik hastalıkların yaygınlaştığı, virüslerin, bakterilerin...


Zencefil Tozu Nedir, Ne İşe Yarar? Zencefil Tozu Faydaları Nelerdir?

Zencefilin kurutulması ve öğütülmesi ile elde edilen zencefil tozunun birçok faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yağ yakımını hızlandırması ve karın ağrısına iyi gelmesi nedeniyle sıkça tercih edilir. Peki, zencefil tozu ne işe yarar ve faydaları nelerdir?


Gözleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Sağlıklı ve genç bir görünüm için göz çevresi bakımı ve dikkatli bir yaşam tarzı gereklidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların ve erkeklerin daha dinç bakışlara sahip olması için neler yapmasını gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.


Uzmanından hamilelere yaz aylarında egzersiz tavsiyeleri

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, anne adayının sağlığını korumak ve doğuma hazırlanmak için kritik bir öneme sahip. Yaz aylarında hamilelere uygun egzersizler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kazibe Koyuncu Demir; yüzme, su aerobiği, bisiklet ve yürüyüş gibi aktivitelerin hamilelerin serinlemesi, rahatlaması ve kaslarını güçlendirmesi için uygun egzersizler olduğunu söyledi.


Aşırı uyumak bu hastalığın habercisi olabilir

Günümüzde birçok insan, görünürde tamamen normal bir yaşam sürerken, iç dünyalarında sessizce mücadele edebiliyor. Bu mücadelenin adı bazen maskeli depresyon olarak geçiyor; dışarıdan bakıldığında fark edilmesi güç, içeriden ise derin izler bırakan bir durum. Maskeli depresyon, klasik depresyon belirtilerinin ötesinde, kişiyi içten içe kemiren ve sosyal maskelerin ardına gizlenen bir duygusal durumu ifade eder. Uzman Klinik Psikolog Aslı Kanizi...


Araştırma: Kediler eşyaları neden tırmalar?

Yeni araştırma kedilerdeki tırmalama davranışının başlıca sebebinin stres olduğunu ortaya çıkardı.


Grip ve soğuk algınlığı arasındaki farkı biliyor musunuz?

Kendinizi yorgun ve kötü hissedip dinlenmek istediğinizde, soğuk algınlığını daha ciddi bir griple karıştırmak kolay olabilir. Ama aslında ikisi arasındaki farkı nasıl anlayabiliriz? Soğuk algınlığı ve grip birçok ortak semptomu paylaşsa da, bunları birbirinden ayırmanın net yolları vardır ve bu, hastalığınızı nasıl tedavi edeceğinize karar verirken hayati önem taşıyabilir.


Ağrısız bir yaşam hepimizin isteği

Ağrı çekerek hayat konforunu yitirmiş bir insanın tek isteği o acıdan kurtulmaktır. Ağrının en sık sebepleri arasında da kas-iskelet sistemi ve omurga bozuklukları gelir.


Hipertansiyon tedavisinde ilaç kullanımına dikkat

Farmakoloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Yıllar, hipertansiyon hakkında önemli bilgiler verdi.


’Havuz suları el ayak ağız hastalığını bulaştırabilir’

El ayak ağız hastalığının ellerde, ayaklarda ve ağız içinde büllöz lezyonlarla kendini gösteren viral bir hastalık olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şule Turan Akyol, “Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda sık görülür, ancak nadiren erişkinlerde de rastlanabilir. Yüksek bulaşıcılığı nedeniyle çocuk gruplarında salgınlara neden olabilir” dedi.


Zinde ve sağlıklı kalmak için öneriler

Her yeni güne enerjik ve canlı bir şekilde başlamak istiyorsanız ancak bunu başaramıyorsanız sizler için birkaç önerimiz var. Sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız bunun sebebi günlük alışkanlıklarınız olabilir. Sağlıksız beslenme ya da düzensiz uyku gibi birçok etken enerjinizin kaybolmasına yol açıyor.


Sünnet için erken bebeklik dönemi tavsiyesi

Medicana Sağlık Grubu Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Emrah Bulut, en doğru sünnet yaşını araştıran ailelere “Yenidoğan bebeklerde iyileşme hızı daha yüksek olduğu için, erken bebeklik döneminde yapılan sünnetin iyileşmesi daha hızlı ve kolaydır. Ancak doğru yaş aralığından çok, sünnetin bir cerrah tarafından, sağlık kuruluşunda ve steril ortamda yapılması önemlidir” dedi.


Yazın fiziksel güzellik kaygısı

Uzman Psikolog Ege Canyurt, “Yaz aylarında fiziksel güzellik kaygıları artıyor ve kusursuz vücut sıkıntısı hasta ediyor” dedi


Kütahya’da "Lumbar Bölge Tedavisi" konulu workshop çalışması yapıldı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Simav Sağlık Hizmetleri MYO ve Simav Darüşşifa Fizyoklinik Merkezi iş birliğinde, Fizyoterapist ve Osteopat Amjad Mohammad'ın eğitmen olarak katıldığı "Lumbar Bölge Tedavisi" konulu workshop çalışması yapıldı.


95 gün ve 6 ameliyattan sonra yeniden yemeğe başladı

DENİZLİ(İHA) – Denizli'de yemek yemekte zorluk çektiğini için hastaneye gittiğinde boğazında tümör olduğunu öğrenen hasta, kısa sürede gerçekleştirilen 6 zorlu ameliyatın ardından 95 gün sonra yeniden yemek yemenin tadını çıkardı.


Sağlık ekipleri kansere karşı bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor

Erzincan’da sağlık ekipleri Ergan Dağında stant açarak kanser hastalığına karşı bilgilendirme faaliyetinde bulundular.


FLİRTten Korunuyor Musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un FLİRT varyantının dünyada yayılmaya başladığını duyurdu.


Endemik bir tür olan Kaleardı eriğinde hastalık ve zararlılara karşı kontroller yapıldı

Kaleardı eriğinde hastalık ve zararlıların önlenmesi amacıyla Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden gelen uzman teknik personelleri ve Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince kontroller gerçekleştirildi.


Sizi zehirleyebilecek kadar tehlikeliler: Dünyanın en ölümcül 7 bitkisi!

Çoğu bölgede rastlanan zakkumun yendiğinde kusma, ishal, düzensiz nabız, nöbetler, koma ve ölüme neden olduğunu biliyor muydunuz? İşte, dikkat etmeniz gereken 7 ölümcül bitki ve vücuda verdiği zararlar!


3 yıl boyunca denemediği tedavi kalmamıştı, nefes borusundan çıktı! Doktorları bile şaşırtan vaka

İstanbul'da yaşayan 4 yaşındaki Abdullah Majzoub, bir yaşından beri, tekrar eden öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayeti ile sürekli hastanelik oluyordu. Çocuk defalarca zatürree tedavisi gördü, durumu düzelmedi. Bir süre sonra şikayetleri için alerjik astım tedavisi görmeye başladı. 3 yıl boyunca torba torba ilaç kullanmak zorunda kalan Abdullah'ın nefes darlığı ve öksürük şikayeti nüksedince ailesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi...


Antalya'da genç kadına, karın zarından vajina yapıldı

Doğuştan Müllerian Agenezi hastalığı nedeniyle cinsel organı olmayan D.Y.’ye karın zarından vajina yapılırken 5 binde 1 görülen hastalığın neden olduğu ameliyat 3 saat sürdü.


Uyku deyip geçmeyin! Aynı saatte yatıp kalkmıyorsanız diyabet riskiniz yükselebilir

Uyku alışkanlığınız yoksa, uykuya geçme saatiniz geceden geceye düzensizlik gösteriyorsa aman dikkat! Yapılan yeni bir çalışmaya göre düzensiz uyuyanlar düzenli uyuyanlara kıyasla yüzde 34 diyabet riski taşıyor. Peki ama neden?


Fazla tuz kronik hastalıkları tetikler

Uzman Diyetisyen Ege Ramadanoğlu, Fazla miktarda tuz alımı hipertansiyon başta olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, inme, böbrek hastalıkları, osteoporoz ve bazı kanser türleri gibi çeşitli hastalıklar için önemli bir risk etmenidir dedi.


Yaşam Kürü Nedir, Nasıl Yapılır? Yaşam Kürü Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en popüler kür çeşitlerinden biri yaşam kürüdür. Sağlıklı kalmak isteyen kişilerin tercih ettikleri bu kür günlük aktivitelerin de daha enerjik biçimde yapılmasını sağlamaktadır. Vücudun bağışıklık direncini arttıran bu kür, hem vitamin hem de mineral deposu olarak bilinmektedir. Kaliteli bir yaşam sürmek ve uzun ömür geçirmek isteyen kişiler maydanoz, limon, zencefil, kuşburnu ve çeşitli meyveler ile yapılan bitkisel kürleri tercih...


Stres vertigo sebebi olabilir

Vertigo, başka hastalıkların habercisi olabilir.


Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


“Her estetik işlem yaz için uygun olmayabilir”

Estetik cerrahi işlemlerin her mevsimde yapılabileceğini, fakat bazı mevsimlerin özel estetik işlemleri için daha uygun olabileceğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Prof. Dr. Çil, “Yüz ve boyun germe ameliyatı gibi yüzümüz ve boynumuzda ciddi müdahalenin yapıldığı bir estetik cerrahi işlem, yaz mevsiminde uygun olmayabilir. Böyle işlemlerin güneş ışınlarından daha rahat korunabileceğimiz soğuk mevsimlerde yapılması daha uygundur” dedi.


Çocuk sahibi olmanın önündeki engel, yaşam tarzı

Evlenme yaşının giderek yükselmesinin tüp bebek uygulamalarına olan ihtiyacı artırdığını söyleyen Op. Dr. Erbil Yağmur, yaş faktörüne ek olarak son yıllarda çevresel faktörler, endüstriyel ve genetiği değiştirilmiş gıdalarla beslenme ve modern şehir yaşamının getirdiği stres ve hareketsizliğin de çocuk sahibi olmayı zorlaştırdığına dikkat çekiyor.


Mahalle halkına sağlık taraması

DÜZCE(İHA) – Düzce Sağlık Müdürlüğü KETEM birimi görevlileri tarafından kadınlara önce kanserle ilgili bilgilendirme yaptı, sonra sağlık taraması yapıldı.


Fıtık oluşumunu tetikliyor

Ensede ve kola vuran ağrılarınız varsa , bu ağrılar bilhassa öksürük , aksırık , ıkınma gibi durumlarda artıyorsa, kolunuzda hareket sınırlılığı varsa , kollarda uyuşukluk varsa aman dikkat! Nöroşirurji Uzmanı Op. Dr. Kerem Bıkmaz konu ile ilgili bilgiler verdi.


Kıymeti bilinmiyor ama... Kalp krizi ve kanseri imha ediyor, tarifi...

Siyah pirinç çok yaygın bir gıda değil. Her yerde yetişmeyen bu özel besinin faydaları saymakla bitmiyor. Siyah pirinç kalp sağlığın destekliyor. Peki siyah pirinç nasıl pişiriliyor?


Boy ayrımcılığı (“heightism”) ve boy uzatma arzusu: Abartılı tedaviler çözüm mü?

Erişkinlerin çoğunluğu da kendi boylarını 4-5 cm fazla söyleme/sanma eğiliminde ama birçok araştırma bazı hastalıklara bağlı ciddi boy kısalıkları dışında boy ile genel yaşam başarısı ve mutluluğu arasında sanıldığı kadar bir ilişki olmadığını gösteriyor


Dövme yaptıracaklar dikkat: Boyalar milyonlarca bakteri taşıyor!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) yeni araştırması dövme ve kalıcı makyajda kullanılan mürekkebin potansiyel tehlikelerine dikkati çekiyor. "Steril" görünen mühürlü boyalar bile milyonlarca tehlikeli bakteri içeriyor.


Konserve yiyecekler hormon dengesini alt üst ediyor: Çocuklar erken ergenlik yaşayabilir

Günlük hayatta yaygın olan konserve kutu gıdalar, plastik saklama kapları ve damacanalarla ilgili uyarıda bulunan Doç. Dr. Mustafa Temizel, bu maddelerin uzun vadeli kullanımında tehlikeli olabileceğine işaret etti. Bazılarının içinde bulunan BPA’nın östrojen hormonunu taklit ettiğini belirten Doç. Dr. Temizel, “Çocuğunuzun erken ergenliğe girmesine neden olabilir. Ayrıca erkeklerde kısırlık da yapabilir” dedi.


Yüksek sıcaklık ve nem uykunun "baş düşmanları"

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Uyku Kliniği Sorumlusu Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, yüksek hava sıcaklığı ve nemin uyku kalitesini ciddi şekilde bozduğunu belirterek, rahat bir uyku için oda ısısının 23 derece olması gerektiğini ifade etti.


Göz yogası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir mi?

Göz yogası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir mi? İngiliz müzik yıldızı Paul McCartney yakın zaman önce The Times gazetesine verdiği röportajda, gözlük ihtiyacını azaltmak için göz yogası yaptığını söyledi. Beatles üyesi, Hindistanda göz egzersizi yapmayı öğrendiğini ve o zamandan beri bunu uyguladığını anlattı. Şarkıcı, göz kaslarını çalıştırm...


Sahte güneş kremlerine dikkat! Kansere neden oluyor

Uzman isim Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, güneş koruyucularının, UV ışınlarını emerek, dağıtarak veya yansıtarak cildi koruyan ve sürülerek uygulanan krem, losyon, yağ, sprey veya jel formunda kozmetik preparatlar olduğunu ifade etti.


50 yaş üstündekileri tehdit ediyor: Sarkopeni’ye dikkat!

50 yaş üstündekileri tehdit ediyor: Sarkopeni’ye dikkat!


Sıcaklıklar arttı, kalp krizi riskine dikkat!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Altay, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcak havanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti. Sıcak havanın kalp krizi, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu dile getiren Altay, özellikle risk grubunda bulunan hastaların ve yaşlıların dikkatli olmaları uyarısında bulundu. İstanbul kavruluyor! Nem oranı o ilçelerde rekor...


Obezite ve KOAH

OBEZİTEYE sahip kişilerin en büyük sıkıntılarından biri de solunum yolu hastalıkları. Başta KOAH olmak üzere astım, akciğer enfeksiyonları, solunum güçlükleri obezite hastalarının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Onur Fevzierer, obezite ve KOAH konusunda önemli bilgiler paylaştı:


Ağrı'da meydana gelen sel tarım arazilerine zarar verdi

Ağrı'da etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen selde tarım arazileri ve yollar zarar gördü.


2,5 milyon ölüm görülüyor! Çocuklar için büyük tehlike

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla görülen ishal vakaları, ilk aşamalarda önemsenmese de artması halinde büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Ali Şimşek dünyada 5 yaş altı çocuklarda yılda 1,3 milyar ishal vakası, 1,5 veya 2,5 milyon ishale bağlı ölümün olduğunu açıkladı. Peki bu durumdan nasıl korunulabilir? İşte cevabı...


Yaz mevsiminde sağlıklı olduğuna inanılan bu besinlere dikkat

Yaz mevsiminde sağlıklı beslenme için uyarılarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, karpuz ve peynirin birlikte fazla tüketilmesinin göbek çevresi yağlanmasına ve kilo alımına sebep olabileceğini söyledi.