Sağlık & Fitness

Trending:


Kronik öksürüğün nedeni hava kirliliği olabilir

Kronik öksürüğün nedeni hava kirliliği olabilir İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, iki aydan fazla süren kronik öksürüğün nedeninin hava kirliliği olabileceğini belirterek "İki aydan fazla süren yani kronik müzmin öksürüğünüz varsa sürekli kirli havada iş y...


Hazır gıdalar bağırsak kanseri riskini artırabilir

Kalın bağırsak kanserine yol açan etkenleri sıralayan Op. Dr. Mehmet Pekdemir, “Kolon kanserinden korunma yöntemlerinden en önemlisi, beslenme faktörleridir. Mümkün olduğunca kilo almayıp, fiziksel hareketler yapmamız gerekiyor” dedi.


Oruç tutmak isteyen kalp hastalarına önemli uyarılar! Nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Uzman isim tek tek anlattı

Oruç, sağlıklı insanlar için ruh ve beden sağlığını koruyarak vücudun toksinlerden arınmasını sağlıyor. Ramazan ayında, sağlıklı bireyler kadar, ilaç kullanan hastalar da ibadetlerini yerine getirmek için oruç tutuyor. Peki oruç tutmak isteyen kalp hastaları nelere dikkat etmeli? Uzman isim açıkladı.


Prof. Dr. Özlü: Gizli tüberküloz arttı

Prof. Dr. Özlü: Gizli tüberküloz arttı Dünya Tüberküloz Günü nedeniyle açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, tüberküloz basili taşıyıcısı olan ama hastalık yaşamayan dünyada 2 milyara yakın gizli tüberküloz vakası olduğunu, her yıl bunların arasından 10 milyona yakın aktif tüberküloz hastası çı...


Dişlerde bulunan sararmış nikotin izleri 3 ovmada gidiyor! Sigara ve kahve bağımlılarına evde doğal çözümler

Sigara ve kahve alışkanlığı olanların zaman içerisinde dişlerinde sararmalar ve nikotin izleri kalabilir. Doğal çözümlerle diş beyazlatmak ise mümkün. Peki diş temizliği nasıl yapılır? İşte yanıtı...


Ramazanda süt ürünleri uzun süre tokluk sağlıyor

Ramazanda oruç tutan kişilere hem dengeli beslenmeyi hem de bağışıklık sistemini korumaya yardımcı olan besinleri tüketmelerini öneren uzmanlar, “Protein ve kalsiyum zengini besinler hem uzun süren tokluk sağladıkları için hem de sindirimi kolaylaştırdığı için ramazan aylarında tercih edilmesi oruç tutanların sağlığında önemli bir yeri bulunuyor” tavsiyesinde bulunuyor.


Prof. Dr. Çalıkuşu: “Kalınbağırsak kanseri erkeklerde üçüncü, kadınlarda ikinci sırada görülüyor”

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Züleyha Çalıkuşu, kolon (kalınbağırsak) kanserinin kanser hastalıkları arasında Türkiye’de erkeklerde üçüncü, kadınlarda ise ikinci sırada yer aldığına dikkat çekti.


Oruç tutmanın kalp sağlığına 3 olumlu etkisi

Oruç tutmanın kalp üzerine olumlu etkilerinin olduğunu belirten Prof. Dr. İbrahim Baran, "Genel olarak stabil kalp hastalıkların seyrinde kötüleşmeye sebep olmamaktadır. Birçok stabil kardiyak hasta, ilaç tedavisinin düzenlenmesi ve hekim kontrolü altında olmaları şartıyla sorunsuz olarak oruç tutabilmektedir" dedi.


Kolon kanseri yüzde 95 önlemek mümkün

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin, kolon kanseri erken evrede teşhis edildiğinde yüzde 95’e yakın tedavisinin mümkün bir hastalık olduğunu söyledi.


Parkinson hastalığının etkilerini spor ve sanatla hafifletiyor

Karabük'te huzurevinde yaşayan 63 yaşındaki esnaf emeklisi Hasan Kurt, 5 yıl önce yakalandığı parkinson hastalığının etkilerini spor ve sanatla azaltıyor.


Oruç tutarken su tüketimine dikkat

Oruç tutarken su tüketimine dikkat Diyetisyen Fatma Uçan: "İftarla sahur arasında en az 10-12 bardak su tüketmeliyiz" Acıbadem Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Fatma Uçan, iftarda ağır yemeklerden uzak durulması ve iftarla sahur arasında en az 10-12 bardak su tüketilmesi gerektiğini söyledi. Oruç tutarken su tüketimine dikkat Diyetisyen Fatma Uçan: "İftarla sahur arasında en az 10-12 bardak su tüketmeliyiz" KAYSERİ - Acıbadem Kayseri Hastanesi Diyetisyeni Fatma Uçan, iftarda ağır yemeklerden uzak durulması ve iftarla sahur arasında en az 10-12 bardak su tüketilmesi gerektiğini söyledi. Vatandaşları, Ramazan ayı boyunca uzun süreli açlık yaşayacaklarını bu nedenle mutlaka sahur yapmaları gerektiğini konusunda uyaran Diyetisyen Fatma Uçan, "Ramazan ayı boyunca uzun süreli açlık bizi bekliyor. Bu yüzden mutlaka sahur yapılmalıdır. Sahura kalkmamak bir çözüm olmamalıdır. Haber hbrlr1.com/cwbctdtakfkckl


Kadınlara erken teşhisin önemi anlatıldı

DÜZCE(İHA) – Sağlık Müdürlüğü tarafından, Düzce Belediyesi meslek edindirme kurslarında eğitim alan kursiyerlere yönelik kanser hastalığı, risk faktörleri, belirtileri, tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili bilgiler verildi.


Araştırma: Anadiliniz beyin yapınızı belirliyor

Konuşulan dillerin, düşünme biçimimizi nasıl etkilediğine dair yapılan bir araştırmaya göre, anadilimiz beynin işleyiş tarzını şekillendiriyor.


Oruç tutarken susamamak için neler yapılmalı? Uzman isim açıkladı

Diyetisyen Fatma Uçan, iftarda ağır yemeklerden uzak durulması ve iftarla sahur arasında en az 10-12 bardak su tüketilmesi gerektiğini söyledi.


Sezaryen doğumda görülen bu problem kısırlığa neden olabiliyor

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Mehmet Musa Aslan, kadınların sıklıkla merak ettiği istmosel ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için anlattı.


Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin: " Kolon kanseri hem önlenebilir, hem de tedavi edilebilir bir kanser"

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin: " Kolon kanseri hem önlenebilir, hem de tedavi edilebilir bir kanser" Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin, kolon kanseri erken evrede teşhis edildiğinde yüzde 95'e yakın tedavisinin mümkün bir hastalık olduğunu söyledi. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin: " Kolon kanseri hem önlenebilir, hem de tedavi edilebilir bir kanser" BURSA - Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Servet Yetgin, kolon kanseri erken evrede teşhis edildiğinde yüzde 95'e yakın tedavisinin mümkün bir hastalık olduğunu söyledi. Kolon Kanseri Farkındalık Ayı vesilesiyle Hayat Hastanesi'nde düzenlenen seminere vatandaşlar geniş katılım gösterdi. Etkinlik öncesi açılış konuşmasını yapan Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Uzm. Dr. Ahmet Özkul "Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Erken tanı ve tedavinin önemini anlatmak amacıyla bu etkinlikte biraraya geldik. Kalın bağırsak kanserinin görülme oranları her geçen yıl daha da artmaktadır. Haber hbrlr1.com/cwbctfiikfkckl


Taze sıkılmış mı ambalajlı mı? Meyve suyu alırken bu detaya dikkat!

Ramazan ayının sık tüketilen içeceklerinden olan meyve suyunu alırken ve tüketirken nelere dikkat edilmesi gerektiğini değerlendiren Prof. Dr. Aziz Ekşi, “Meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve aromalı içecek; hepsi birbirinden farklı. Alırken meyve oranının en yüksek olduğu içeceği tercih etmeliyiz” dedi.


Sahurdan sonra sakın bunu yapmayın! Mide ve bağırsakları...

Ramazanda vücut sağlığınızı korumanız için beslenmenize ve günlük alışkanlıklarınıza ekstra dikkat etmeniz gerekiyor. Sahurda yapılan yanlış gıda tercihleri mide ve bağırsak şikayetlerinin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Uzman isim sahurda mide sağlığını koruyacak önerileri paylaştı.


Bakan Soylu belinde yaşadığı rahatsızlık nedeniyle tedavi olacak

45 gündür afet bölgesinde olan ve çalışmaları yerinde takip eden Bakan Soylu’nun uzun zamandır şiddetli bel rahatsızlığı yaşadığı, çalışmaların aksamaması için ağrı kesicilerle ayakta durduğu bilgisi alındı. Soylu’nun son günlerde rahatsızlığının daha da artması nedeniyle tedavi olacağı ve bir süre dinleneceği öğrenildi.


Uzman uyardı: Ramazan ayında beslenmede dikkat edilmesi gerekenler

Beslenme ve Diyet Uzmanı Beritan Babalitaş, Ramazan ayında özellikle öğünlere önem verilmesi ve günlük besin alımının tek öğüne sığdırılmaması gerektiğini ifade etti.


Akdeniz Diş Polikliniği Mardin’de

Akdeniz Bölgesinde 10 yılı aşkın süredir hizmet veren Akdeniz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, şimdi de Mardin'de en büyük şubesini açtı.


Cilde focus etki ediyor! 2 malzemeli maske botoks etkisinde yüzünüzü ip gibi geriyor

Yumurta akı ve limon karışımı cildin en iyi ilacı. Bu iki malzemeli maske cildi sıkılaştırıyor. Gözenekleri küçültüyor. Botoks yaptırmış gibi görüneceğiniz bu maske nasıl yapılır?


Ramazanda kilo almamanın sırrı!

Ramazan ayında kilo almamak için iftar ve sahurda ağır yemekler tüketmekten kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca sahurda ve iftarda niz kadar değil de ihtiyacımız kadar olanı tüketmeniz öneriliyor. Ramazanda kilo almamanın sırrını öğrenmek istiyorsanız bu yazımıza mutlaka bir göz atın.


24 saat atom karınca gibi enerjik tutan 7 sağlık önerisi! Oruç tuttuğunuzu unutacaksınız

Oruç tutanlar uzun süre aç kaldıklarından dolayı enerji kaybına uğrayabilirler. Sahuru atlamamak ve bol su içmek gün boyu yorgun hissetmenize engel olabilir. İşte 7 sağlık tavsiyesi...


Ramazana özel örnek beslenme programı! Sahur ve iftarda mutlaka tüketin

Ramazan ayında oruç tutan herkesin beslenme düzeni ve günlük alışkanlıkları tamamen değişir. Ancak yeterli ilve dengeli beslenme Ramazan ayı için de oldukça önemli. Bu nedenle sahurda ve iftarda sağlıklı besinleri tüketmeyi önemsemelisiniz. Ramazan ayına özel beslenme programı arıyorsanız bu yazımıza bir göz atın. İşte Ramazan ayına özel örnek beslenme programı...


Dünyanın en yaşlı insanı anlattı! Uzun yaşamın sırrı o yiyecekte

Konu uzun bir yaşam olduğunda sağlıklı beslenmenin bunu başarmada etkili bir yöntem olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bunun için birçok kişi meyve ve sebze miktarını artırmayı ve yağ ve şeker oranı yüksek yiyecekleri kesmeyi düşünür. Bununla birlikte, dünyanın en yaşlı kadını, beklemeyeceğiniz iki yiyeceği sık sık tükettiğini açıkladı.


Saçları gürleştiriyor! 2 hafta içinde mucize sonuç

Saçlarınızın gür ve canlı olmasını istiyorsanız saçlarınıza iyi bakmanız gerekir. Günlük alışkanlıklarınız, beslenme düzeniniz ve mevsimsel değişiklikler saç sağlığınızı doğrudan etkiler. Saçlarınızın zarar görmesini engellemek için bakım yapmanız şart. Ancak bakım ürünlerine çok paralar harcamayı istemiyorsanız doğal bakım yöntemlerinden de destek alabilirsiniz. Saçlar için en etkili doğal ürünlerden biri de Muz. Muz, hasar görmüş saçı onarmaya...


Oruç tuttuğumuzda vücudumuzda neler olur? İşte ilk günden son güne yaşanan değişim

Oruç tutarken, vücudunuz sağlıksız ve yorgun yaşlı hücreleri budamaya ve onları yenileriyle değiştirmeye başlıyor. Ayrıca oruç tutmak mitokondri adı verilen hücrelerin güç santrallerini daha verimli hale getiriyor. Doç. Dr. Halit Yerebakan yazdı... (Sabah)


Kadınlarda menopozu hafif geçirme tavsiyeleri

Kadınlarda yumurtalamanın bitmesi ve adet döngüsünün son bulması ile başlayan döneme menopoz adı verilir. Menopoz döneminde kadınların vücudunda birtakım değişimler yaşanır. Östrojen gibi bazı hormonların salgılanması azalır, yumurtlama son bulur ve dolayısı ile adet kanamaları gerçekleşmez. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Op. Dr. Mehmet Bekir Şen konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Araştırma: Kahve kalp ritim bozukluğuna neden olur mu?

Yeni bir çalışma, kafeinli kahve içmenin erken atriyal kasılmalar olarak bilinen yaygın bir kalp ritmi bozukluğu ile ilişkili olmadığını ortaya koydu. Şarku’l Avsat’ın AP’den aktardığı habere göre; çalışma, kalp fonksiyonları, yürüyüş alışkanlıkları, uyku düzenleri ve kan şekerleri saat ve fitness takip cihazları ile takip edilen 40 yaş altı 100 sa...


Dikkat! Gençler arasında hızla yayılıyor! Dalgınlık, evde ocağı açık bırakma, günleri karıştırma... Uzmanı o hastalığa dikkat çekti

Çağımızın en popüler nörolojik sorunlarından biri olan ve gençler arasında da sık görülen unutkanlık pek çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Nörolojik bir sorun olan unutkanlığın pek çok farklı nedenle de ortaya çıkabildiğini belirten Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Eğer yaşanan unutkanlıklar kişinin iş, aile ve sosyal hayatını etkilemeye başlamışsa bu durum nörolojik açıdan bir hastalık belirtisi olarak kabul edilir ve her sebep için farklı tedaviler planlanabilir. Şehir hayatının getirdiği zorluklar, yetersiz uyuma, sağlıksız beslenme, teknolojik ürün kullanımındaki aşırılıklar son dönemde gençler arasındaki unutkanlığın nedenleri arasında yer alıyor ” dedi.


DSÖ değerlerinin 7.5 katı çıktı!

Mert İnan - Hava kirliliğinin insan sağlığına etkileri üzerine çalışmalar yürüten, 15 sağlık, çevre ve iklim örgütünün oluşturduğu Temiz Hakkı Platformu (THHP) Türkiye’de hava karnesi niteliğindeki hava raporunu açıkladı. Raporda 2021’de İstanbul’da 4848, Ankara’da 2853, Türkiye genelinde ise en az 42 bin kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edildi. Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) standartlarına göre...


Uzman açıkladı: Oruç tutmayı kolaylaştıracak 4 öneri

Uzman diyetisyen Maria Tanoğlu Abdülmesih, oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenlere yönelik bilgi verdi. Vücudu oluşturan hücrelerin düzenli ve dengeli çalışması için sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Abdülmesih, "Dengeli beslenmek için de ara ve ana öğünler yapılıyor. Normal dönemlerde herhangi bir öğünde eksik alınan bir besin ögesini gün içinde ara öğünlerde tamamlama fırsatı oluyor. Ama ramazan ayında öğün sayısı ikiye düşüyor. Bu nedenle iki öğünden oluşan ramazan ayında beslenmeye daha da dikkat etmek gerekiyor. Uzun süre tokluk hissi sağlayın, vücudun su dengesini koruyun, tuz tüketimini azaltın, metabolizmanızı hızlandırın" dedi.


Kahve tarlaları kuşların beslenme düzenini bozuyor

Kahve tarlaları kuşların beslenme düzenini bozuyor Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu öncülüğünde, ABDdeki Utah Üniversitesindeki araştırmacılar, kuşların hareketlerini radyo vericileriyle araştırırken, yedikleri besinlerin kimyasal kaydını da tüylerindeki kararlı izotopları inceleyerek belirledi. DHAnın haberine göre sonuçlar, kuşların kahve tarlalarında...


Sahurda asla susatmayan ve acıktırmayan 8 besin! Protein ağırlıklı yiyecekler gün boyu tok tutuyor

Sahurda hafif ve susatmayan besinler tercih edilmeli. Kızartılmış ve yağlı yiyecekler susmaya neden oluyor. Peki sahurda mutlaka tüketilmesi gereken yiyecekler neler? İşte yanıtı...


"Toz akarları çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir"

"Toz akarları çocuklarda ciddi sağlık problemlerine yol açabilir" Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, insanlarla birlikte yaşam sürdüren eklem bacaklılar sınıfından maytların havaların ısınması ile birlikte üreme döneminin başladığını söyledi. Satar, boyutları 1 ile 4 milimetre arasın...


Candida auris: ABD'de hastanelerde hızla yayılan ilaca dirençli mantar

Bundan 15 yıl kadar önce keşfedilen, ilaçlara dayanıklı Candida auris mantarı şu anda dünyanın en korkulu hastane mikroplarından biri ve bunda küresel ısınmanın da rolü olabileceğine ilişkin bir araştırma var. Maya türü bu mantar bir kez vücuda girdikten sonra kan dolaşımını, sinir sistemini ve birçok iç organı etkileyebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü ...


%100 Etkili yöntem: Ramazan'da zonklayıcı baş ağrısını anında geçiriyor

Ramazan’da değişen beslenme alışkanlıkları ve uzun süren açlıklar nedeniyle gün içinde istenmeyen baş ağrıları yaşanırken, migren gibi mevcut kronik ağrıların da şiddeti artış gösterebiliyor. Peki, oruçluyken artan baş ağrılarını engellemek veya geçirmek için neler yapmak gerekir. Tüm detayları haberimizde...


Sahurda tokluğu artıran 4 besin!

Sahur sofrasında 4 yiyecek grubunu bulundurarak tokluğu artırmanın mümkün olduğunu belirten Diyetisyen Duygu Yıldırım Sökmen, “Yumurta hem düşük kalorisi hem de protein kalitesinin yüksek olması sebebiyle uzun süre tokluk sağlar. Tam buğday ürünleri sindirim problemlerini önleyerek tokluğu artırır. Süt de uzun süre tokluğu artıran bir içecektir. Tarçın ise kan şekerini dengede tutup, tatlı ihtiyacını baskılamayı sağlar” dedi.


Oruçluyken hızla düşen insülin direncine mucize yöntem: İftardan sonra bir bardak içmek yetiyor

Zeytin yaprağının faydalarını uzmanlar sık sık belirtiyor. İnsülin, midenin arkasında yer alan organlarımızdan olan pankreasta üretilen bir hormondur. İnsülin metabolizmanın doğru çalışabilmesi için oldukça önemlidir.


Başım dönüyor ne yapmalıyım? Baş dönmesi nasıl geçer?

Baş dönmesi sık sık karşılaşılan bir şikayettir fakat birçok nedeni olabilir. Baş dönmesini engellemek için öncelikle neden olduğunu saptamak gerekir. Yavaş hareket etmek, ani kalkmalardan kaçınmak, bol sıvı tüketmek ve vitamin takviyesi almak baş dönmesinin azalmasını sağlayabilir. Baş dönmesi nasıl geçer ve başım döndüğünde neler yapmalıyım? Merak edilen soruların yanıtlarını Posta.com.tr okurları için derledik.


Tırnakları güçlendiren 10 doğal yöntem

Uzun ve güçlü tırnakları kim sevmez? Ancak hayâl ettiğiniz güçlü ve sağlıklı tırnaklara ulaşmak sandığınız kadar kolay değil. Evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler sayesinde güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz. Bu doğal yöntemler tırnaklara esneklik kazandırıyor ve kırılmaları engelliyor.


Kronik hastalıkları olanlar için 10 Ramazan önerisi

Oruç tutmak beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzını yeniden düzenliyor ve sağlığa olumlu etkilerde bulunuyor. Oruç, vücudun kendi kendini iyileştirmesini, organizmanın zararlı maddelerden arınmasını sağlıyor. Bu sene Ramazan ayında oruç yaklaşık 14 saat sürüyor. Sahurla iftar arasında uzun bir sürenin olması kronik sağlık sorunları olup oruç tutmak isteyen kişiler kadar, sağlıklı kişilerin de beslenme açısından dikkatli olmasını gerektiriyor. Uz. Dr. Özgür Mollaoğlu, oruç tutmak isteyenlerin ve kronik hastalıkları olanların dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.


İftar ve sahur için besin önerileri

Ramazan ayında oruç tutanlar için beslenmeyle ilgili uyarıda bulunan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğini söyledi.


Uzmanından su uyarısı

2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini belirtti.


Çocuk sağlığında ailelerin doğru bilerek yaptığı 6 hata

Kıştan bahara geçiş yapılan bugünlerde hava sıcaklığındaki değişkenliğin de etkisiyle çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artıyor. Ancak ailelerin internetten öğrenerek ya da duyumlarla yaptığı hatalar çocukların sağlığını riske atabiliyor.


İşte şekeri bıraktıracak yöntem! 6 adımda tığ gibi incecik olun

Aşırı derecede şeker tüketmek vücudumuza yaptığımız en kötü şeylerden biridir. Şeker tüm hastalıkların başında gelmekle beraber karaciğerinizde ve göbek çevrenizde fazlasıyla da yağlanmaya sebep oluyor. Peki şekeri nasıl bırakabilirsiniz? İşte 6 adımda şekeri bırakarak zayıflamanın muhteşem yolu… (Sabah)


Kemik ağrısı, romatizma dahil birçok hastalığa iyi geliyor! 35 liradan satılıyor

Aydın dağlarında bahar mevsiminde doğada kendiliğinden çıkıyor. Halk arasında acı ot diye de bilinen sarmaşık ve kedirgen bu yıl yağışların yetersiz olması sebebiyle az yetişirken bağı 35 TL'den pazar tezgahlarında yerini aldı. Kemik ağrılarından romatizmaya kadar birçok hastalığa da iyi geliyor.


Prof. Dr. Safa Barış, dünya tıp literatürüne kazandırdığı hastalığın tedavisini de bulmayı başardı

Kalıtsal bağışıklık hastalığı olan ve ağır alerjik problemlere sebebiyet veren "STAT6 Fonksiyon Kazanımı Hastalığı"na yol açan "STAT6 GOF" mutasyonu, Prof. Dr. Safa Barış tarafından ilk kez tanımlanarak dünya tıp literatürüne kazandırıldı; hastalığın tedavisi de geliştirildi. Hastalığın tıp literatürüne kazandırılması ve tedavisinin geliştirilmesi ile, ağır egzama ve bağışıklık sistemi bozukluğuyla mücadele eden 10 yaşındaki Suriyeli Abdulbasit...


Prof. Dr. Uğur Bilge’den Ramazan’da beslenme uyarısı

Ramazan ayında oruç tutanlar için beslenmeyle ilgili uyarıda bulunan Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerektiğini söyledi.