Sağlık & Fitness

Trending:


Asker eğlencesinde tüfekle yaralanan genç doku nakliyle yeniden yürümeye başladı

Kahramanmaraş'ta asker eğlencesinde tüfekle yaralandığı ayağında doku kaybı oluşan ve tendonu kopan genç, 3 doku nakli ile 1,5 yıl sonra yeniden yürüdü.


Uzmanı uyardı: Göz altı torbaları sistemik hastalıkların habercisi olabilir

Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, göz altındaki şişkinliğin bazı sistemik hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceğini belirtti.


Kalp kapak hastalıklarının 8 nedeni

Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, kalp kapak hastalıklarının nedenleri ve mitral kapak tamiri hakkında bilgi verdi. Türkiye’de, gerek hasta yaşam kalitesine gerekse yaşamın kendisine karşı ciddi bir tehdit oluşturan kalp kapak hastalıkları, tüm ölümlerin yüzde 1-2’sini oluşturduğunu kaydeden Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, genel popülasyonla karşılaştırıldığında,...


Kayıp Alzheimer hastasının şüpheli ölümü

Kayıp Alzheimer hastasının şüpheli ölümü Burdurda 65 yaşındaki Halil Alagöz cuma günü Armağan İlci Mahallesi Umman Sokaktaki evinden çıktıktan sonra geri dönmedi. Yakınlarının durumu polise bildirmesi üzerine arama çalışması başlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD, MEB AKUB, Burdur Arama Kurtarma gönüllüleriyle yapılan arama çalışmaları sonucu Alagö...


Sumak nedir, faydaları nelerdir? Tüketirken nelere dikkat etmeliyiz?

Orta Doğu ülkelerinde çok popüler bir baharat olan sumak pirinç, sebze ve et yemekleri ile tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Sumağın antioksidan kapasitesi (yaban mersininden 66 kat daha fazla) çok yüksektir, polifenoller ve flavonoidlerin zengin içeriği sayesinde, diyetinize bir miktar sumak eklemek kolesterol seviyelerini düşürmeye, kan şekerini stabilize etmeye ve hatta kemik kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Beraberinde kansere,...


Alt bacak eğriliğine iki yöntem

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Nebil Bozdoğan, alt bacak eğriliğinin giderilmesinde en çok kullanılan iki yöntemden bahsederek alt bacak eğriliklerinin yağ dolgusu ve ‘calf implant’ adı verilen silikon protez ile giderilebildiğini söyledi.


Sahte güneş kremlerine dikkat! Kansere neden oluyor

Uzman isim Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, güneş koruyucularının, UV ışınlarını emerek, dağıtarak veya yansıtarak cildi koruyan ve sürülerek uygulanan krem, losyon, yağ, sprey veya jel formunda kozmetik preparatlar olduğunu ifade etti.


Ağrısız bir yaşam hepimizin isteği

Ağrı çekerek hayat konforunu yitirmiş bir insanın tek isteği o acıdan kurtulmaktır. Ağrının en sık sebepleri arasında da kas-iskelet sistemi ve omurga bozuklukları gelir.


Dondurma boğaz ağrısına yol açar mı?

Dondurma boğaz ağrısına yol açar mı? Yaz geldi, havalar ısındı. Kışın sıklıkla enfeksiyon veya başka nedenlere bağlı ortaya çıkan boğaz ağrısından kurtulduk diye düşünsek de yazın da boğaz ağrısı görülebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Seçkin, "Boğaz ağrılarını yazın da sık görüyoruz çünkü yazın da virüsler yaygın oluyor. Kışı...


80 yaşındaki kadın sığırdan alınan kalp kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Burak Tamtekin ve Gülsen Güler Ersoy, ameliyatla 80 yaşındaki Şaziye Karagöz'e sığırdan alınan kalp kapakçığı taktı.


’Havuz suları el ayak ağız hastalığını bulaştırabilir’

El ayak ağız hastalığının ellerde, ayaklarda ve ağız içinde büllöz lezyonlarla kendini gösteren viral bir hastalık olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şule Turan Akyol, “Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda sık görülür, ancak nadiren erişkinlerde de rastlanabilir. Yüksek bulaşıcılığı nedeniyle çocuk gruplarında salgınlara neden olabilir” dedi.


Uzmanlar uyarıyor: “Son 10 yılın alerji salgını: Besin alerjileri, giderek artıyor”

Son yıllarda besin alerjisinin giderek arttığını söyleyen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Son 10 yılın alerji salgını olarak besin alerjilerini adlandırıyoruz. Alerjik şok, yani anafilaksi son 10 yılda 7 kat arttı, giderek de artmaya devam ediyor. Açık alanlardaki beslenme, açık büfe kullanımları besin alerjilerinde kazara karşılaşma riskini artıyor. Alerjilerin hem şiddeti arttı hem daha kalıcı...


Dövme yaptıracaklar dikkat: Boyalar milyonlarca bakteri taşıyor!

ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nin (FDA) yeni araştırması dövme ve kalıcı makyajda kullanılan mürekkebin potansiyel tehlikelerine dikkati çekiyor. "Steril" görünen mühürlü boyalar bile milyonlarca tehlikeli bakteri içeriyor.


KBB uzmanı uyardı: “Yaz sıcaklarında dondurma keyfi tadınızı kaçırmasın”

Dondurma tüketimi hakkında uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, “Çok soğuk dondurma tüketimi, boğazda aniden bir soğuk şoku oluşturabilir ve bu da boğaz enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, dondurma yerken yavaş yavaş ve küçük lokmalar halinde tüketmek önemlidir” dedi.


"Sinek ısırığı kaşındırır" demeyin! Meğer bu hastalığın da habercisiymiş...

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Ebru Doğdu Çocuklarda öğrenme güçlüğü

Öğrenme insan hayatının en temel ihtiyaçlarından biri ancak bazen okuma ve anlama yeteneğini etkileyen durumlarla karşılaşılabiliyor.


Endemik bir tür olan Kaleardı eriğinde hastalık ve zararlılara karşı kontroller yapıldı

Kaleardı eriğinde hastalık ve zararlıların önlenmesi amacıyla Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden gelen uzman teknik personelleri ve Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince kontroller gerçekleştirildi.


Duygusal çöküşlere uzman tavsiyesi: Psikolojik esneklik nedir?

Duygusal anlamda tepkisel çıkışlar ruh sağlığını zedeleyebilir. Vücudu esnetmenin sağlığa faydası olduğu gibi psikolojik esneklik de ruh sağlığını onarıyor. Peki psikolojik esneklik nedir?


Küresel ısınma ve yeni salgın hastalık riski

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, iklim krizinin, olağanüstü sıcaklıkların gelecekte çok ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekerek, yaşlılar, kalp damar hastaları, çocuklar ve gebelerin risk gruplarının başında geldiğini vurguladı.


Yazın fiziksel güzellik kaygısı

Uzman Psikolog Ege Canyurt, “Yaz aylarında fiziksel güzellik kaygıları artıyor ve kusursuz vücut sıkıntısı hasta ediyor” dedi


Hem dip sos hem probiyotik deposu! Bir de kekikle deneyin, faydası tavan yapacak

Kekik, yemeklere lezzet katan, keyifle tüketilen her yemeğin vazgeçilmez baharatlarından biridir. Sadece lezzet katmakla kalmıyor aynı zamanda insan sağlığına da oldukça etkili faydalar sunuyor. Üstelik yoğurtla karıştırılınca da hem tadından hem faydasından geçilmiyor. İşte kekiğin faydaları.


‘Endoskopik bel fıtığı ameliyatı ile aynı gün taburcu olunabilir’

Lokal veya epidural anestezi ile uygulanabilen tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının, hastanın sağlığına daha çabuk kavuşmasına destek olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, “Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı ile hasta aynı gün taburcu olabilir, kısa bir zaman içinde de iş hayatına dönebilir” dedi.


4 yıl belindeki gazlı bezlerle yaşamış! Sakat bırakan unutkanlık

Özel hastanede fıtık ameliyatı olan Tahsin Aydın'ın vücudunda sürekli enfeksiyon oluştu; yürüyemez oldu. 4 yılda 4 hastaneye giden adama ilaç tedavisi uygulandı. İyileşemeyince felç riskini göze alıp yeniden ameliyata giren Aydın'ın belinde 3 gazlı bez unutulduğu ortaya çıktı.


2,5 milyon ölüm görülüyor! Çocuklar için büyük tehlike

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla görülen ishal vakaları, ilk aşamalarda önemsenmese de artması halinde büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Ali Şimşek dünyada 5 yaş altı çocuklarda yılda 1,3 milyar ishal vakası, 1,5 veya 2,5 milyon ishale bağlı ölümün olduğunu açıkladı. Peki bu durumdan nasıl korunulabilir? İşte cevabı...


Süheyla Buyrukçu Malezma kâbusu

Aşırı sıcaklardan bunaldığımız bugünlerde cilt sağlığımızı korumak oldukça güçleşti. Güneş ışınlarının cildimiz üzerindeki yıkıcı etkileri, bu yıl çok daha fazla hissediliyor gibi. Özellikle yaz aylarıyla birlikte tetiklenen melazma, yüz güzelliğini gölgeleyen önemli bir cilt sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor.


Sağlık Müdürlüğü’nden aşırı sıcak uyarısı

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü, sodn günlerde etkili olan aşırı sıcaklıkların sağlık problemlerine neden olabileceğine dikkat çekerek, vatandaşları uyardı.


Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen bir proje kapsamında, kalp krizi sonrası oluşan hasarlı dokuyu iyileştirecek bir biyomalzeme geliştirilecek. Proje, kalp dokusunu taklit eden protein temelli kardiyak yamaların üretilmesini hedeflemektedir. Bu yamaların kalp krizi sonrasında oluşan doku hasarını iyileştirebileceği ve kalp yükünü hafifletebileceği düşünülmektedir. Projenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla, hasar görmüş kalp dokusunu yenileyebilecek alternatif bir ürün elde edilecektir.


Obezite ve KOAH

OBEZİTEYE sahip kişilerin en büyük sıkıntılarından biri de solunum yolu hastalıkları. Başta KOAH olmak üzere astım, akciğer enfeksiyonları, solunum güçlükleri obezite hastalarının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Onur Fevzierer, obezite ve KOAH konusunda önemli bilgiler paylaştı:


Sıcaklık artışının kalp krizi riskini yükselttiği uyarısı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, 20 derecenin üzerindeki her bir derecelik sıcaklık artışının 65 yaş üstü bireylerde kalp krizi riskini yüzde 2 yükselttiğini söyledi.


Yüksek sıcaklık ve nem uyutmuyor: Asabiyet ve tahammülsüzlüğe yol açıyor

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, yüksek sıcaklık ve nemde uyku kalitesinin ciddi şekilde bozulduğuna dikkat çekerek, "Mümkünse ortamın soğutulması, olabildiğince nemin azaltılması ciddi bir rahatlatıcı faktör olabilir. İnsan yaşamı için ideal oda ısısı 23 derecedir. Bunu sağlamak kaliteli bir uyku için oldukça değerlidir" tavsiyelerinde bulundu


Havalara zıplamak için neden çok

Sevinç anlarında istemsizce zıplamamızın bir anlamı varmış, vücut biliyor demek ki kendisi için iyi olanı. Uzmanlar zıplamanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız için çok faydalı bir hareket olduğunu, koşudan daha fazla kalori yaktırdığını söylüyor, eğlencesi de cabası. Fakat doktorlar kalp ya da göğüs hastalığı olanlara, gebelere ve epilepsi hastalarına bu aktiviteyi önermiyor.


Yükselen kan şekerini şıp diye düşürüyor! Pek bilen yok ama faydasından geçilmiyor

Faydasını renginden alan siyah pirinç, pek bilinmese de sonsuz yararla doludur. Vitamin ve mineral deposu olan siyah pirinç kalp sağlığından iltihaplanmaya yardımcı oluyor.


Koşudan daha fazla kalori yaktırıyor! Günde 20 dakikanızı ayırmanız yeterli! Fiziksel ve zihinsel faydaları say say bitmiyor! İşte o hareket

Sevinç anlarında istemsizce zıplamamızın bir anlamı varmış, vücut biliyor demek ki kendisi için iyi olanı. Uzmanlar zıplamanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız için çok faydalı bir hareket olduğunu, koşudan daha fazla kalori yaktırdığını söylüyor, eğlencesi de cabası. Fakat doktorlar kalp ya da göğüs hastalığı olanlara, gebelere ve epilepsi hastalarına bu aktiviteyi önermiyor. Hürriyet'ten Ece Su Mete'nin haberi...


Sıcak havalar artışa neden oluyor! Uzmanı hayati tehlikeye karşı uyardı

Yaz aylarında kırsal kesimlerde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarına dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı. Acil Servis Uzmanı Yavuz Özmen, çocuklarda KKKA hastalığının daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini belirterek, ebeveynlerin piknik ve yeşil alanlarda çocuklarını çıplak ayakla dolaştırmamaları gerektiğini vurguladı. Yavuz ayrıca, kene ısırması durumunda vakit kaybetmeden sağlık...


Meyvelerden geçen kanser! Asla bu şekilde yıkamayın...

Meyve sebzeler iyice yıkanmadan tüketilmemeli. Tarım ilaçlarının neden olduğu tehlikelerin başında kanser geliyor. Peki kansere yol açan maddeler nasıl temizlenir?


2 gündür kayıptı, cansız bedeni bulundu

2 gündür kayıptı, cansız bedeni bulundu Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR'da 2 gün önce kaybolan Alzaymır ve Parkinson hastası Halil Alagöz'ün (65) boş arazide cansız bedeni bulundu.Burdur merkez Armağan İlci Mahallesi'ndeki evinden 2 gün önce çıkan Alzaymır ve Parkinson hastalığı bulunan Halil Alagöz'den bir daha haber alınamadı. Kayıp ihbarında b...


Genital Siğiller Tekrarlar Mı?

Genital siğiller hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkar ve cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun genital belirtileridir. Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. İrem Yengel, genital siğil olarak bilinen kondilom sorunu ile ilgili merak edilenleri anlattı.


Şenol Kalyoncu HPV ve genital siğillerin doğuma etkisi

Sevgili Hürriyet okurları, bu hafta sizlerden gelen sorular üzerine genital siğiller ve HPV konusunu ele almak istedim.


Uzmanları açıkladı: Balık sonrası yenen dondurma zehirler mi?

Uzmanlar balık sonrası dondurma yemenin “tek şartı” olduğunu belirtti.


DİKKAT! KALP KRİZİ RİSKİ! Yazın kalbi tehdit eden 4 yanlış: Açık büfede bu hatalara düşmeyin!

Aşırı sıcakların ve nemin adeta nefes aldırmadığı yaz günlerinde özellikle kalp hastalarının çok daha dikkatli olması gerekiyor. Zira vücut yüksek sıcaklıklarda ısısını dengeleyebilmek için daha fazla çalışırken bu durum kalbin iş yükünü artırıp kalp krizine yol açabiliyor! Kardiyoloji Uzmanı Dr. Batgerel yazın kalp sağlığını tehdit eden ve en sık yapılan 4 yanlışı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.


Ağrı'da meydana gelen sel tarım arazilerine zarar verdi

Ağrı'da etkili olan sağanak nedeniyle meydana gelen selde tarım arazileri ve yollar zarar gördü.


Tüm hücreleri onarıyor! Suyu da jeli kadar etkiliymiş: Yüksek şekere, kabızlığa son

Aloe vera bitkisinin yaprakları, nemlendirici etkisi ve diğer tıbbi faydaları nedeniyle övülen yumuşak, şeffaf bir jel ile doludur. Genellikle saç ve cilt sağlığı için önerilen aloe vera, kan şekerinden kabızlığa binbir hastalığa iyi geliyor. İşte aloe veranın sizi şaşırtacak faydaları.


Skolyozda üç boyutlu tedavi dönemi

Çocukluk çağında gelişen, ilerlediğinde sırt ağrısı, hatta nefes darlığına sebep olabilen skolyozun tedavisinde, 3 boyutlu tedavi yöntemi Schroth ile başarılı sonuçlar alınıyor. Çocukluk çağında teşhis edildiğinde skolyozun daha kolay tedavi edilebildiğini söyleyen Medicana Sağlık Grubu Fizik Tedavi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, cerrahi gerektirmeyen skolyoz hastalarında uygulanan Schroth yönteminin özel eğitimli fizyoterapistler...


Buğra Adil Buyrukcu Havuz, deniz ve mantar enfeksiyonu

Havuz suyunun neden olduğu vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanan birçok kadın, bugünlerde soluğu doktorda alıyor. Peki, vajinada kaşıntı, yanma ve akıntı ile kendini gösteren bu hastalığa karşı nasıl önlem almalıyız? Hadi gelin, bugün yaz tatilinizin bu can sıkıcı hastalık ile bölünmemesi için neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım.


Aşırı sıcaktan korunmak ve yaz aylarında doğru beslenmek için öneriler

Uzmanlar, öğle saatlerinde, özellikle yaşlıların, çocukların, gebelerin ve kronik hastalığı olanların dışarı çıkmamalarını ve su tüketimine odaklanılmasını, hafif ve sulu yiyecekler tercih edilmesini tavsiye ediyor.


Ülke sıcaklardan kavrulurken onlar 3 bin metrede kar üstünde yoga yaptı

Artvinli kadınlar, Türkiye'nin sıcak havalardan bunalanlarıyla birlikte 3000 metrede kar üstünde yoga yaparak bedensel ve zihinsel rahatlama sağladılar. Yoga eğitmeni Şükran Saraç önderliğinde gerçekleşen etkinlik, yüksek irtifada yapılan yoga seansının oksijen alımını artırarak derin bir rahatlama sağladığını ve doğayla iç içe olmanın stresi azalttığını vurguladı.


“Her estetik işlem yaz için uygun olmayabilir”

Estetik cerrahi işlemlerin her mevsimde yapılabileceğini, fakat bazı mevsimlerin özel estetik işlemleri için daha uygun olabileceğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Prof. Dr. Çil, “Yüz ve boyun germe ameliyatı gibi yüzümüz ve boynumuzda ciddi müdahalenin yapıldığı bir estetik cerrahi işlem, yaz mevsiminde uygun olmayabilir. Böyle işlemlerin güneş ışınlarından daha rahat korunabileceğimiz soğuk mevsimlerde yapılması daha uygundur” dedi.


Kıymeti bilinmiyor ama... Kalp krizi ve kanseri imha ediyor, tarifi...

Siyah pirinç çok yaygın bir gıda değil. Her yerde yetişmeyen bu özel besinin faydaları saymakla bitmiyor. Siyah pirinç kalp sağlığın destekliyor. Peki siyah pirinç nasıl pişiriliyor?


Eklampsi : Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı Işaretleri

Özet Hamilelik sırasında veya doğumdan kısa bir süre sonra nöbetlerin gelişmesi ile karakterize hayatı tehdit eden bir durum. Belirtiler Belirti gösteren birini tanıyorsanız derhal tıbbi yardım isteyin. Eklampsi belirtileri şunlardır: Hastalar nöbetler başlamadan önce yüksek tansiyon ve proteinüri (idrarda protein seviyesinin artması) geliştirirler...