Haber

Trending:


Aşırı uyumak bu hastalığın habercisi olabilir

Günümüzde birçok insan, görünürde tamamen normal bir yaşam sürerken, iç dünyalarında sessizce mücadele edebiliyor. Bu mücadelenin adı bazen maskeli depresyon olarak geçiyor; dışarıdan bakıldığında fark edilmesi güç, içeriden ise derin izler bırakan bir durum. Maskeli depresyon, klasik depresyon belirtilerinin ötesinde, kişiyi içten içe kemiren ve sosyal maskelerin ardına gizlenen bir duygusal durumu ifade eder. Uzman Klinik Psikolog Aslı Kanizi...


Sünnet için erken bebeklik dönemi tavsiyesi

Medicana Sağlık Grubu Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Emrah Bulut, en doğru sünnet yaşını araştıran ailelere “Yenidoğan bebeklerde iyileşme hızı daha yüksek olduğu için, erken bebeklik döneminde yapılan sünnetin iyileşmesi daha hızlı ve kolaydır. Ancak doğru yaş aralığından çok, sünnetin bir cerrah tarafından, sağlık kuruluşunda ve steril ortamda yapılması önemlidir” dedi.


FLİRTten Korunuyor Musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un FLİRT varyantının dünyada yayılmaya başladığını duyurdu.


Mahalle halkına sağlık taraması

DÜZCE(İHA) – Düzce Sağlık Müdürlüğü KETEM birimi görevlileri tarafından kadınlara önce kanserle ilgili bilgilendirme yaptı, sonra sağlık taraması yapıldı.


Uyku deyip geçmeyin! Aynı saatte yatıp kalkmıyorsanız diyabet riskiniz yükselebilir

Uyku alışkanlığınız yoksa, uykuya geçme saatiniz geceden geceye düzensizlik gösteriyorsa aman dikkat! Yapılan yeni bir çalışmaya göre düzensiz uyuyanlar düzenli uyuyanlara kıyasla yüzde 34 diyabet riski taşıyor. Peki ama neden?


Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Sıcaklıklar arttı, kalp krizi riskine dikkat!

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Altay, mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcak havanın insan sağlığını olumsuz etkilediğini ifade etti. Sıcak havanın kalp krizi, kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu dile getiren Altay, özellikle risk grubunda bulunan hastaların ve yaşlıların dikkatli olmaları uyarısında bulundu. İstanbul kavruluyor! Nem oranı o ilçelerde rekor...


Kemik erimesi belirtileri nelerdir?

Osteoporoz halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi, vücuttaki kemiklerin sertliklerinin azalması sonucunda zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkmakta olup en sık karşılaşılan kemik hastalığıdır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ahmet İnanır konu hakkında önemli bilgiler verdi.


Haz çağı gençleri mutsuz ediyor

Kaygı içerisindeki gençlerde antidepresan kullanımı artıyor. İlahiyatçı-yazar Beyzanur Yılmaz, bunun nedenini şöyle açıklıyor: 'Bireyler yaşamlarındaki tekâmül yolculuğunda maddenin getirdikleri ile tatmin olamayıp her seferinde başa dönerek hazza ulaşacağı yeni bir şeyi aramaya başlıyor. Bu ise bireylerde sonu olmayan dipsiz bir uçurum misali derin ruhsal dehlizler oluşturuyor.'


Göz yogası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir mi?

Göz yogası gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir mi? İngiliz müzik yıldızı Paul McCartney yakın zaman önce The Times gazetesine verdiği röportajda, gözlük ihtiyacını azaltmak için göz yogası yaptığını söyledi. Beatles üyesi, Hindistanda göz egzersizi yapmayı öğrendiğini ve o zamandan beri bunu uyguladığını anlattı. Şarkıcı, göz kaslarını çalıştırm...


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan “iyi bir hayat” için 4 ana prensip

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında “uzun bir ömür” yerine “daha sağlıklı bir ömür”e odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Bunun için de faydası bilimsel olarak da kanıtlanan 4 ana prensibe odaklanılması gerektiğini vurguladı.


Gözleriniz Yaşınızı Ele Veriyor

Sağlıklı ve genç bir görünüm için göz çevresi bakımı ve dikkatli bir yaşam tarzı gereklidir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, kadınların ve erkeklerin daha dinç bakışlara sahip olması için neler yapmasını gerektiğine dair önemli bilgiler paylaştı.


6 aydan küçük çocuklara güneş koruyucu sürmek büyük hata

Güneş koruyucular özellikle yaz aylarında pek çok kişinin vazgeçilmezleri arasında yer alsa da doğru tercih yapmak çok önemli. Pahalı olmasının güneş koruyucularda bir kriter olmadığını belirten İstanbul Arel Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Asude Kara Polat, 6 aydan küçük çocuklara kesinlikle güneş koruyucu sürülmemesi gerektiğini ifade etti. Polat, hep açıkta kalan dudak, göz kapağı,...


“Her estetik işlem yaz için uygun olmayabilir”

Estetik cerrahi işlemlerin her mevsimde yapılabileceğini, fakat bazı mevsimlerin özel estetik işlemleri için daha uygun olabileceğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Prof. Dr. Çil, “Yüz ve boyun germe ameliyatı gibi yüzümüz ve boynumuzda ciddi müdahalenin yapıldığı bir estetik cerrahi işlem, yaz mevsiminde uygun olmayabilir. Böyle işlemlerin güneş ışınlarından daha rahat korunabileceğimiz soğuk mevsimlerde yapılması daha uygundur” dedi.


Meyvelerden geçen kanser! Asla bu şekilde yıkamayın...

Meyve sebzeler iyice yıkanmadan tüketilmemeli. Tarım ilaçlarının neden olduğu tehlikelerin başında kanser geliyor. Peki kansere yol açan maddeler nasıl temizlenir?


Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen bir proje kapsamında, kalp krizi sonrası oluşan hasarlı dokuyu iyileştirecek bir biyomalzeme geliştirilecek. Proje, kalp dokusunu taklit eden protein temelli kardiyak yamaların üretilmesini hedeflemektedir. Bu yamaların kalp krizi sonrasında oluşan doku hasarını iyileştirebileceği ve kalp yükünü hafifletebileceği düşünülmektedir. Projenin başarılı bir şekilde sonuçlanmasıyla, hasar görmüş kalp dokusunu yenileyebilecek alternatif bir ürün elde edilecektir.


Yaz dönemi artan bağırsak enfeksiyonları, çocuklar ve yaşlılarda hayati riske yol açabiliyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, ishale bağlı sıvı ve elektrolit kaybının, özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlılarda ölümcül sonuçlara yol açabileceğini bildirdi.


Ülke sıcaklardan kavrulurken onlar 3 bin metrede kar üstünde yoga yaptı

Artvinli kadınlar, Türkiye'nin sıcak havalardan bunalanlarıyla birlikte 3000 metrede kar üstünde yoga yaparak bedensel ve zihinsel rahatlama sağladılar. Yoga eğitmeni Şükran Saraç önderliğinde gerçekleşen etkinlik, yüksek irtifada yapılan yoga seansının oksijen alımını artırarak derin bir rahatlama sağladığını ve doğayla iç içe olmanın stresi azalttığını vurguladı.


Yapışık Ikizler : Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı Işaretleri

Özet İki bebeğin fiziksel olarak birbirine bağlı olarak doğduğu bir durum. Nadir bir fenomen, embriyo gelişiminin erken aşamasında, embriyo kısmen ayrılarak iki fetüs oluşturduğunda ancak fiziksel olarak bağlandığında olur. Genellikle göğüs, karın veya pelviste bağlanır. Belirtiler Yeni, şiddetli veya sürekli belirtiler yaşıyorsanız bir sağlık hizm...


50 yaş üstündekileri tehdit ediyor: Sarkopeni’ye dikkat!

50 yaş üstündekileri tehdit ediyor: Sarkopeni’ye dikkat!


Kütahya’da "Lumbar Bölge Tedavisi" konulu workshop çalışması yapıldı

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Simav Sağlık Hizmetleri MYO ve Simav Darüşşifa Fizyoklinik Merkezi iş birliğinde, Fizyoterapist ve Osteopat Amjad Mohammad'ın eğitmen olarak katıldığı "Lumbar Bölge Tedavisi" konulu workshop çalışması yapıldı.


Uzun yaşamın şifrelerini çözen ilaç! Farelerde denendi, kanseri azaltıyor

Fareler üzerinde insan ömrünü uzatmaya yönelik deneyler yapılıyor. İngiltere'deki Tıbbi Bilimler Tıbbi Araştırma Konseyi Laboratuvarı'nda yapılan araştırmalar yaşlanma üzerinde etkili bir proteini tespit etti. İşte detaylar...


Koltuk altlarınız 24 saat kupkuru! Deodorant değil doğal kokular

Deodorantlar kanserojen içerebilir. Doğal kokular yaz boyu terlemenizi önler. Peki ter ve kokunun önüne geçen doğal kokular neler?


Yastığınız tuvaletinizden bile daha kirli! 'Yaz aylarında daha da artıyor'

Aşırı yaz sıcakları pek çok insanı dışarıda, içeride ve hatta uykuda ter içinde bırakıyor. Uzmanlar, terli bir gece uykusunun yastık kılıfınızda bakteri barındırabileceğini ve kılıfınızın gece sonunda tuvaletten bile daha kirli olabileceğini söyledi.


Yaz döneminde artıyor! Ölümcül sonuçları var...

Yaz döneminde artıyor! Ölümcül sonuçları var... Prof. Dr. Balık, yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla besin zehirlenmeleri ve bağırsak enfeksiyonlarının da daha fazla görüldüğüne dikkati çekti. Bu hastalıkların bulantı, kusma, ateş, ishal ve karın ağrısı gibi belirtilerle seyrettiğini belirten Balık, "Sıcaklıkların artışıyla birlikte, gıda-hijyen...


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


Zinde ve sağlıklı kalmak için öneriler

Her yeni güne enerjik ve canlı bir şekilde başlamak istiyorsanız ancak bunu başaramıyorsanız sizler için birkaç önerimiz var. Sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız bunun sebebi günlük alışkanlıklarınız olabilir. Sağlıksız beslenme ya da düzensiz uyku gibi birçok etken enerjinizin kaybolmasına yol açıyor.


Uzmanlar uyarıyor: “Son 10 yılın alerji salgını: Besin alerjileri, giderek artıyor”

Son yıllarda besin alerjisinin giderek arttığını söyleyen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Son 10 yılın alerji salgını olarak besin alerjilerini adlandırıyoruz. Alerjik şok, yani anafilaksi son 10 yılda 7 kat arttı, giderek de artmaya devam ediyor. Açık alanlardaki beslenme, açık büfe kullanımları besin alerjilerinde kazara karşılaşma riskini artıyor. Alerjilerin hem şiddeti arttı hem daha kalıcı...


Havalara zıplamak için neden çok

Sevinç anlarında istemsizce zıplamamızın bir anlamı varmış, vücut biliyor demek ki kendisi için iyi olanı. Uzmanlar zıplamanın fiziksel ve zihinsel sağlığımız için çok faydalı bir hareket olduğunu, koşudan daha fazla kalori yaktırdığını söylüyor, eğlencesi de cabası. Fakat doktorlar kalp ya da göğüs hastalığı olanlara, gebelere ve epilepsi hastalarına bu aktiviteyi önermiyor.


Çocuk cerrahisi uzmanı op. dr. Bahtiyar Mehti’den ailelere uyarı

Hayat Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bahtiyar Mehti, erkek çocuk ebeveynlerini sünnet konusunda uyarırken ailelerin sıkça sorduğu, çocuklarının ne zaman ve hangi yaşta sünnet ettirilmesi gerektiği, yenidoğan döneminde sünnet yaptırılır mı, sünnetin genel anestezi ile mi lokal anestezi ile mi yaptırılması gibi sorularına açıklık getirdi.


Uzmanından hamilelere yaz aylarında egzersiz tavsiyeleri

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, anne adayının sağlığını korumak ve doğuma hazırlanmak için kritik bir öneme sahip. Yaz aylarında hamilelere uygun egzersizler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kazibe Koyuncu Demir; yüzme, su aerobiği, bisiklet ve yürüyüş gibi aktivitelerin hamilelerin serinlemesi, rahatlaması ve kaslarını güçlendirmesi için uygun egzersizler olduğunu söyledi.


Yüksek sıcaklık ve nem uyutmuyor: Asabiyet ve tahammülsüzlüğe yol açıyor

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, yüksek sıcaklık ve nemde uyku kalitesinin ciddi şekilde bozulduğuna dikkat çekerek, "Mümkünse ortamın soğutulması, olabildiğince nemin azaltılması ciddi bir rahatlatıcı faktör olabilir. İnsan yaşamı için ideal oda ısısı 23 derecedir. Bunu sağlamak kaliteli bir uyku için oldukça değerlidir" tavsiyelerinde bulundu


Duygusal çöküşlere uzman tavsiyesi: Psikolojik esneklik nedir?

Duygusal anlamda tepkisel çıkışlar ruh sağlığını zedeleyebilir. Vücudu esnetmenin sağlığa faydası olduğu gibi psikolojik esneklik de ruh sağlığını onarıyor. Peki psikolojik esneklik nedir?


Erken Dönem Kireçlenme Tedavisi İçin Doğal Dokuya En Yakın Kıkırdak-Kemik Ünite Üretilecek

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen proje kapsamında erken dönem eklem kireçlenmesi tedavisinde kullanılmak üzere doğal dokuya en yakın kıkırdak-kemik ünite üretilecek. Proje, mekanik ve aşınma özellikleri bakımından doğal dokuya en yakın kıkırdak-kemik ünite formunda biyomalzeme üretmeyi hedeflemektedir.


Sahte güneş kremlerine dikkat! Kansere neden oluyor

Uzman isim Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, güneş koruyucularının, UV ışınlarını emerek, dağıtarak veya yansıtarak cildi koruyan ve sürülerek uygulanan krem, losyon, yağ, sprey veya jel formunda kozmetik preparatlar olduğunu ifade etti.


İki farklı yüzü var gibi görünen Enes’e destek çıkıldı

Adana’da geçirdiği beyin kanaması sonrası yüzünde oluşan ve zaman içerisinde büyüyen kitle nedeniyle iki farklı yüzü varmış gibi görünen 14 yaşındaki Enes’e destek çıkıldı.


'Islak mayo mantar ve enfeksiyona neden olabilir'

'Islak mayo mantar ve enfeksiyona neden olabilir' İZMİR, (DHA) - MEDİCAL Point Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer, ıslak mayonun kadınlar için riskli olduğunu, mantar ve enfeksiyonlara neden olabileceğini söyledi.Medical Point Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer, yaz mev...


Hayvan hastalıkları ile mücadele etmek için yeni bir genelge yayınlandı

Bilecik'te ‘Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri Kontrolü Genelgesi Değerlendirme Toplantısı' yapıldı.


Uzmanları açıkladı: Balık sonrası yenen dondurma zehirler mi?

Uzmanlar balık sonrası dondurma yemenin “tek şartı” olduğunu belirtti.


Estetikte ’gerçekçi olmayan talepler’ doktorları bile şaşırtıyor

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Emre Kıymık, “Son zamanlarda ‘ben bu kişiye benzemek istiyorum, bu kişiye benzemek için ne yapabilirim' şeklinde talepler gelmektedir. Başka bir kişiye benzemek istemek bu bir psikiyatrik bozukluk işareti veya emaresi olabilir. Bu işlem tıbbi olarak tekniklerin müsaade ettiği kadarıyla yapılabilir” dedi.


Kaan Aydos Doğal yolla da çocuğunuz olabilir, ama tedbiri elden bırakmamak şartıyla!

Her evli çiftin arzusu sağlıklı bir evlat sahibi olmaktır. Ancak bir yıl geçmesine rağmen hala gebelik görülmediyse yavaş yavaş telaş başlar ve doktor kontrolüne gidilir.


Çocuk sahibi olmanın önündeki engel, yaşam tarzı

Evlenme yaşının giderek yükselmesinin tüp bebek uygulamalarına olan ihtiyacı artırdığını söyleyen Op. Dr. Erbil Yağmur, yaş faktörüne ek olarak son yıllarda çevresel faktörler, endüstriyel ve genetiği değiştirilmiş gıdalarla beslenme ve modern şehir yaşamının getirdiği stres ve hareketsizliğin de çocuk sahibi olmayı zorlaştırdığına dikkat çekiyor.


Süheyla Buyrukçu Malezma kâbusu

Aşırı sıcaklardan bunaldığımız bugünlerde cilt sağlığımızı korumak oldukça güçleşti. Güneş ışınlarının cildimiz üzerindeki yıkıcı etkileri, bu yıl çok daha fazla hissediliyor gibi. Özellikle yaz aylarıyla birlikte tetiklenen melazma, yüz güzelliğini gölgeleyen önemli bir cilt sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor.


Sinop’ta tedavisi tamamlanan martılar doğaya salındı

Sinop'ta yaralı ve bitkin halde bulunan martılar tedavilerinin ardından doğaya salındı.


2,5 milyon ölüm görülüyor! Çocuklar için büyük tehlike

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte sıklıkla görülen ishal vakaları, ilk aşamalarda önemsenmese de artması halinde büyük riskleri de beraberinde getiriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm. Dr. Ali Şimşek dünyada 5 yaş altı çocuklarda yılda 1,3 milyar ishal vakası, 1,5 veya 2,5 milyon ishale bağlı ölümün olduğunu açıkladı. Peki bu durumdan nasıl korunulabilir? İşte cevabı...


Alt bacak eğriliğine iki yöntem

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Nebil Bozdoğan, alt bacak eğriliğinin giderilmesinde en çok kullanılan iki yöntemden bahsederek alt bacak eğriliklerinin yağ dolgusu ve ‘calf implant’ adı verilen silikon protez ile giderilebildiğini söyledi.


KBB uzmanı uyardı: “Yaz sıcaklarında dondurma keyfi tadınızı kaçırmasın”

Dondurma tüketimi hakkında uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, “Çok soğuk dondurma tüketimi, boğazda aniden bir soğuk şoku oluşturabilir ve bu da boğaz enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, dondurma yerken yavaş yavaş ve küçük lokmalar halinde tüketmek önemlidir” dedi.


Araştırma: Kediler eşyaları neden tırmalar?

Yeni araştırma kedilerdeki tırmalama davranışının başlıca sebebinin stres olduğunu ortaya çıkardı.


Burdur'da Alzheimer ve Parkinson hastası yaşlı adamın cansız bedeni bulundu

Burdur'da iki gün önce kaybolan alzheimer ve parkinson hastası 65 yaşındaki Halil Alagöz'ün cansız bedeni bulundu. Polis ekipleri ve gönüllüler tarafından yapılan arama çalışmaları sonucunda yaşlı adam tarlada hareketsiz şekilde bulundu.


’Havuz suları el ayak ağız hastalığını bulaştırabilir’

El ayak ağız hastalığının ellerde, ayaklarda ve ağız içinde büllöz lezyonlarla kendini gösteren viral bir hastalık olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şule Turan Akyol, “Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda sık görülür, ancak nadiren erişkinlerde de rastlanabilir. Yüksek bulaşıcılığı nedeniyle çocuk gruplarında salgınlara neden olabilir” dedi.