AFRIKA üLKESINDE GIZEMLI HASTALıK! 4 BELIRTI, BEş KIşININ öLüMüNE SEBEP OLDU

63 milyon nüfuslu Afrika ülkesi Tanzanya'da yaşananlar dünyada gündem oldu. Söz konusu haberi İngiliz, ABD ve Avrupa basını ilk sayfadan okuyucularına sundu.

'GARİP' OLARAK TANIMLADILAR

Ülkede baş ağrısı ve ateşe neden olan gizemli bir hastalık en az beş kişinin ölümüne neden oldu. Kenya'nın hemen güneyinde bulunan Doğu Afrika ülkesinde sağlık yetkilileri, hastalığı 'garip' olarak tanımladı. Kagera bölgesinin kuzeybatısında yedi vaka bildirilmesiyle, yetkililer hastalığı teşhis etmek için bir doktor ekibi gönderdi.

Jetler yola çıkıyor! Putin'i çıldırtacak 'NATO hamlesi'

Hükümetin baş tıbbi görevlisi Tumaini Nagu, hastalığın belirtilerinin ateş, baş ağrısı, yorgunluk ve burun kanaması olduğunu BBC'ye söyledi ve konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

Alıntı Metni

WEİL HASTALIĞI İLE BENZER İLERLİYOR

Nagu, Kagera bölgesindeki sakinlerin enfekte olmuş insanlarla temas etmekten kaçınmaları ve sakin olmaları gerektiğini söyledi. Geçen yıl Temmuz ayında, Tanzania'nın Lindi bölgesinde benzer semptomlara sahip üç kişi öldü. O dönem 20'den fazla vaka kayıtlara geçti. Araştırmalar daha sonra hastalığın leptospirozis, yani Weil hastalığı olduğunu belirledi.

WEİL HASTALIĞI NEDİR?

Weil hastalığı, fareler, fareler, inekler, domuzlar ve köpeklerin idrarıyla yayılan nadir bir enfeksiyondur. Belirtileri arasında ateş, baş ağrısı, mide bulantısı, kas ve eklem ağrısı, kırmızı gözler ve iştah kaybı yer alır. Enfeksiyonun ciddi vakaları sarı cilt ve gözler, şişmiş ayak bilekleri, ayaklar veya eller, göğüs ağrısı, nefes darlığı veya kan tükürme gibi organ yetmezliği ve hatta ölüme neden olabilir.

Hastalık antibiyotiklerle tedavi edilebilir ve birkaç gün ila birkaç hafta arasında temizlenebilir. Ancak tedavi olmadan enfeksiyonun iyileşmesi aylar sürebilir ve hayatı tehdit eden böbrek ve karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Parlamento randevusuna duştan çıplak bağlandı! 'Kıyamet Günü' torpidosu: Posedion! İngilizlerin korkulu rüyası 14 yaşında katliam yaptı! Acımasız çocuk kartel: El Chapito Yeni emeklilik yasası Fransızları çıldırttı! Binlerce kişi sokağa döküldü

2023-03-17T11:49:30Z dg43tfdfdgfd