Sağlık & Fitness

Trending:


Küresel ısınma ve yeni salgın hastalık riski

Halk Sağlığı ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Emin Dinççağ, iklim krizinin, olağanüstü sıcaklıkların gelecekte çok ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açabileceğine dikkat çekerek, yaşlılar, kalp damar hastaları, çocuklar ve gebelerin risk gruplarının başında geldiğini vurguladı.


Tüm hücreleri onarıyor! Suyu da jeli kadar etkiliymiş: Yüksek şekere, kabızlığa son

Aloe vera bitkisinin yaprakları, nemlendirici etkisi ve diğer tıbbi faydaları nedeniyle övülen yumuşak, şeffaf bir jel ile doludur. Genellikle saç ve cilt sağlığı için önerilen aloe vera, kan şekerinden kabızlığa binbir hastalığa iyi geliyor. İşte aloe veranın sizi şaşırtacak faydaları.


’Havuz suları el ayak ağız hastalığını bulaştırabilir’

El ayak ağız hastalığının ellerde, ayaklarda ve ağız içinde büllöz lezyonlarla kendini gösteren viral bir hastalık olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Şule Turan Akyol, “Özellikle 2-6 yaş arası çocuklarda sık görülür, ancak nadiren erişkinlerde de rastlanabilir. Yüksek bulaşıcılığı nedeniyle çocuk gruplarında salgınlara neden olabilir” dedi.


Uzmanı uyardı: Göz altı torbaları sistemik hastalıkların habercisi olabilir

Prof. Dr. Suat Hayri Uğurbaş, göz altındaki şişkinliğin bazı sistemik hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabileceğini belirtti.


Uzmanları açıkladı: Balık sonrası yenen dondurma zehirler mi?

Uzmanlar balık sonrası dondurma yemenin “tek şartı” olduğunu belirtti.


Hem dip sos hem probiyotik deposu! Bir de kekikle deneyin, faydası tavan yapacak

Kekik, yemeklere lezzet katan, keyifle tüketilen her yemeğin vazgeçilmez baharatlarından biridir. Sadece lezzet katmakla kalmıyor aynı zamanda insan sağlığına da oldukça etkili faydalar sunuyor. Üstelik yoğurtla karıştırılınca da hem tadından hem faydasından geçilmiyor. İşte kekiğin faydaları.


Ebru Doğdu Çocuklarda öğrenme güçlüğü

Öğrenme insan hayatının en temel ihtiyaçlarından biri ancak bazen okuma ve anlama yeteneğini etkileyen durumlarla karşılaşılabiliyor.


‘Endoskopik bel fıtığı ameliyatı ile aynı gün taburcu olunabilir’

Lokal veya epidural anestezi ile uygulanabilen tam endoskopik bel fıtığı ameliyatının, hastanın sağlığına daha çabuk kavuşmasına destek olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ali Kemal Ulaş, “Tam endoskopik bel fıtığı ameliyatı ile hasta aynı gün taburcu olabilir, kısa bir zaman içinde de iş hayatına dönebilir” dedi.


Duygusal çöküşlere uzman tavsiyesi: Psikolojik esneklik nedir?

Duygusal anlamda tepkisel çıkışlar ruh sağlığını zedeleyebilir. Vücudu esnetmenin sağlığa faydası olduğu gibi psikolojik esneklik de ruh sağlığını onarıyor. Peki psikolojik esneklik nedir?


Obezite ve KOAH

OBEZİTEYE sahip kişilerin en büyük sıkıntılarından biri de solunum yolu hastalıkları. Başta KOAH olmak üzere astım, akciğer enfeksiyonları, solunum güçlükleri obezite hastalarının yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürüyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Onur Fevzierer, obezite ve KOAH konusunda önemli bilgiler paylaştı:


Kalp krizi sonrası hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek

Hitit Üniversitesinde yürütülen proje kapsamında kalp krizi sonrası oluşan hasarlı dokuyu iyileştirecek biyomalzeme geliştirilecek. Proje, kalp dokusunu taklit eden protein temelli kardiyak yamaların üretilmesi ve kullanım potansiyellerinin araştırılmasını hedeflemektedir.


“Her estetik işlem yaz için uygun olmayabilir”

Estetik cerrahi işlemlerin her mevsimde yapılabileceğini, fakat bazı mevsimlerin özel estetik işlemleri için daha uygun olabileceğini söyleyen Medikal Estetik Uzmanı Prof. Dr. Çil, “Yüz ve boyun germe ameliyatı gibi yüzümüz ve boynumuzda ciddi müdahalenin yapıldığı bir estetik cerrahi işlem, yaz mevsiminde uygun olmayabilir. Böyle işlemlerin güneş ışınlarından daha rahat korunabileceğimiz soğuk mevsimlerde yapılması daha uygundur” dedi.


Kaan Aydos Doğal yolla da çocuğunuz olabilir, ama tedbiri elden bırakmamak şartıyla!

Her evli çiftin arzusu sağlıklı bir evlat sahibi olmaktır. Ancak bir yıl geçmesine rağmen hala gebelik görülmediyse yavaş yavaş telaş başlar ve doktor kontrolüne gidilir.


Sıcak havalar artışa neden oluyor! Uzmanı hayati tehlikeye karşı uyardı

Yaz aylarında kırsal kesimlerde artan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) vakalarına dikkat çeken uzmanlar, vatandaşları kene ısırmalarına karşı uyardı. Acil Servis Uzmanı Yavuz Özmen, çocuklarda KKKA hastalığının daha ciddi komplikasyonlara yol açabileceğini belirterek, ebeveynlerin piknik ve yeşil alanlarda çocuklarını çıplak ayakla dolaştırmamaları gerektiğini vurguladı. Yavuz ayrıca, kene ısırması durumunda vakit kaybetmeden sağlık...


Süheyla Buyrukçu Malezma kâbusu

Aşırı sıcaklardan bunaldığımız bugünlerde cilt sağlığımızı korumak oldukça güçleşti. Güneş ışınlarının cildimiz üzerindeki yıkıcı etkileri, bu yıl çok daha fazla hissediliyor gibi. Özellikle yaz aylarıyla birlikte tetiklenen melazma, yüz güzelliğini gölgeleyen önemli bir cilt sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkıyor.


Parkinson hastası 84 yaşındaki kadın tedavisinde sporla ilerleme kaydetti

Parkinson hastası 84 yaşındaki Hacer Oruç, spora başlayarak hem tedavisinde ilerleme kaydetti hem de arkadaşlar edindi.


2 gün orayla organ nakli oldu: Mucize işte tam böyle bir şey

Tokat’ta 18 Mayıs 2019'da mide bulantısı ve bilinç kaybı nedeniyle ailesi tarafından hastaneye götürülen Belgin, 1 hafta yoğun bakımda kaldıktan sonar Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Yapılan tetkiklerde Belgin'e kalıcı karaciğer hasarı teşhisi konuldu. Belgin, 3,5 aylık tedavi sürecinin ardından taburcu edildi. Tedavi süreci devam eden ve belli aralıklarla kontrolleri yapılan Belgin, geçen nisan ayında durumunun...


Estetikte ’gerçekçi olmayan talepler’ doktorları bile şaşırtıyor

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Emre Kıymık, “Son zamanlarda ‘ben bu kişiye benzemek istiyorum, bu kişiye benzemek için ne yapabilirim' şeklinde talepler gelmektedir. Başka bir kişiye benzemek istemek bu bir psikiyatrik bozukluk işareti veya emaresi olabilir. Bu işlem tıbbi olarak tekniklerin müsaade ettiği kadarıyla yapılabilir” dedi.


Beynini korumak için puzzle yap bulmaca çöz

22 Temmuz Dünya Beyin Günü için Prof. Dr. Domaç, zihin sağlığı tavsiyelerinde bulundu: “Bol su için, geceleri 7-9 saat uyuyun, meditasyon ve yoga yapın, bulmaca çözün, puzzle yapın.”


Ülke sıcaklardan kavrulurken onlar 3 bin metrede kar üstünde yoga yaptı

Artvinli kadınlar, Türkiye'nin sıcak havalardan bunalanlarıyla birlikte 3000 metrede kar üstünde yoga yaparak bedensel ve zihinsel rahatlama sağladılar. Yoga eğitmeni Şükran Saraç önderliğinde gerçekleşen etkinlik, yüksek irtifada yapılan yoga seansının oksijen alımını artırarak derin bir rahatlama sağladığını ve doğayla iç içe olmanın stresi azalttığını vurguladı.


Mahalle halkına sağlık taraması

DÜZCE(İHA) – Düzce Sağlık Müdürlüğü KETEM birimi görevlileri tarafından kadınlara önce kanserle ilgili bilgilendirme yaptı, sonra sağlık taraması yapıldı.


Ağrısız bir yaşam hepimizin isteği

Ağrı çekerek hayat konforunu yitirmiş bir insanın tek isteği o acıdan kurtulmaktır. Ağrının en sık sebepleri arasında da kas-iskelet sistemi ve omurga bozuklukları gelir.


Vitamin, mineral ve bitkisel protein deposu: aşure

Beslenme uzmanları, aşurenin içeriğindeki baklagiller, tam tahıllar, sert kabuklu yemişler ve meyveler sayesinde birçok kronik hastalığa karşı koruma sağladığını, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve "kalp dostu" olduğunu belirtiyor.


Flörtünüzün "cinsiyetçi" olduğunu gösteren 12 işaret

Gündelik hayatınızda farkında olmadan sık sık cinsiyetçi söylemlere maruz kalıyor olabilirsiniz. Sizin için, förtünüzün cinsiyetçi bir erkek olup olmadığını anlayabilmeniz adına odaklanmanız gereken bazı söylemleri ve hareketleri derledik.


Osman MÜFTÜOĞLU Neden uzun bir ömür değil de sağlıklı bir ömür

KANAATİME göre, “uzun bir ömür” yerine “daha sağlıklı bir ömür”e odaklanmak zorundayız.


Sahte güneş kremlerine dikkat! Kansere neden oluyor

Uzman isim Nurten Saydan, sahte güneş kremlerinin cilt sağlığı için büyük tehlike oluşturduğunu belirterek, güneş kremlerini eczanelerden almaları konusunda vatandaşları uyardı. Saydan, yaptığı yazılı açıklamada, güneş koruyucularının, UV ışınlarını emerek, dağıtarak veya yansıtarak cildi koruyan ve sürülerek uygulanan krem, losyon, yağ, sprey veya jel formunda kozmetik preparatlar olduğunu ifade etti.


Yapışık Ikizler : Dikkat Edilmesi Gereken Uyarı Işaretleri

Özet İki bebeğin fiziksel olarak birbirine bağlı olarak doğduğu bir durum. Nadir bir fenomen, embriyo gelişiminin erken aşamasında, embriyo kısmen ayrılarak iki fetüs oluşturduğunda ancak fiziksel olarak bağlandığında olur. Genellikle göğüs, karın veya pelviste bağlanır. Belirtiler Yeni, şiddetli veya sürekli belirtiler yaşıyorsanız bir sağlık hizm...


3 yıl boyunca denemediği tedavi kalmamıştı, nefes borusundan çıktı! Doktorları bile şaşırtan vaka

İstanbul'da yaşayan 4 yaşındaki Abdullah Majzoub, bir yaşından beri, tekrar eden öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayeti ile sürekli hastanelik oluyordu. Çocuk defalarca zatürree tedavisi gördü, durumu düzelmedi. Bir süre sonra şikayetleri için alerjik astım tedavisi görmeye başladı. 3 yıl boyunca torba torba ilaç kullanmak zorunda kalan Abdullah'ın nefes darlığı ve öksürük şikayeti nüksedince ailesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi...


Tehlikeli enerji

ALEYNA SEVİM/ İSTANBUL-Avrupa Kardiyak Aritmi Derneği, 14 yaş altında veya bilinen kalp hastalığı olan çocukların enerji içeceği tüketmemesini önerdi. Dernek, enerji içeceklerinin mide kanseri oluşumunu hızlandırabileceğini vurguladı. Milliyet’in enerji içeceklerinin sağlığa etkisini uzmanlarına sordu. Yoğun kafein alımının kalp sağlığına olumsuz etki ettiğine dikkat çeken Florence Nightingale Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Fatih Mehmet...


Şenol Kalyoncu HPV ve genital siğillerin doğuma etkisi

Sevgili Hürriyet okurları, bu hafta sizlerden gelen sorular üzerine genital siğiller ve HPV konusunu ele almak istedim.


Kalp kapak hastalıklarının 8 nedeni

Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, kalp kapak hastalıklarının nedenleri ve mitral kapak tamiri hakkında bilgi verdi. Türkiye’de, gerek hasta yaşam kalitesine gerekse yaşamın kendisine karşı ciddi bir tehdit oluşturan kalp kapak hastalıkları, tüm ölümlerin yüzde 1-2’sini oluşturduğunu kaydeden Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Cemal Kemaloğlu, genel popülasyonla karşılaştırıldığında,...


Csendes erdei sétával, úgynevezett erdőfürdővel lehet felvenni a harcot a nagyvárosi stressz ellen

Már néhány perc erdei séta is wellness az emberi agynak


Sıcaklık artışının kalp krizi riskini yükselttiği uyarısı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Servet Altay, 20 derecenin üzerindeki her bir derecelik sıcaklık artışının 65 yaş üstü bireylerde kalp krizi riskini yüzde 2 yükselttiğini söyledi.


Uzmanlar uyarıyor: “Son 10 yılın alerji salgını: Besin alerjileri, giderek artıyor”

Son yıllarda besin alerjisinin giderek arttığını söyleyen Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, “Son 10 yılın alerji salgını olarak besin alerjilerini adlandırıyoruz. Alerjik şok, yani anafilaksi son 10 yılda 7 kat arttı, giderek de artmaya devam ediyor. Açık alanlardaki beslenme, açık büfe kullanımları besin alerjilerinde kazara karşılaşma riskini artıyor. Alerjilerin hem şiddeti arttı hem daha kalıcı...


Sağlık ekipleri kansere karşı bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor

Erzincan’da sağlık ekipleri Ergan Dağında stant açarak kanser hastalığına karşı bilgilendirme faaliyetinde bulundular.


Kayıp Alzheimer hastasının şüpheli ölümü

Kayıp Alzheimer hastasının şüpheli ölümü Burdurda 65 yaşındaki Halil Alagöz cuma günü Armağan İlci Mahallesi Umman Sokaktaki evinden çıktıktan sonra geri dönmedi. Yakınlarının durumu polise bildirmesi üzerine arama çalışması başlatıldı. İl Emniyet Müdürlüğü, AFAD, MEB AKUB, Burdur Arama Kurtarma gönüllüleriyle yapılan arama çalışmaları sonucu Alagö...


FLİRTten Korunuyor Musunuz?

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’un FLİRT varyantının dünyada yayılmaya başladığını duyurdu.


Çocuk sahibi olmanın önündeki engel, yaşam tarzı

Evlenme yaşının giderek yükselmesinin tüp bebek uygulamalarına olan ihtiyacı artırdığını söyleyen Op. Dr. Erbil Yağmur, yaş faktörüne ek olarak son yıllarda çevresel faktörler, endüstriyel ve genetiği değiştirilmiş gıdalarla beslenme ve modern şehir yaşamının getirdiği stres ve hareketsizliğin de çocuk sahibi olmayı zorlaştırdığına dikkat çekiyor.


Endemik bir tür olan Kaleardı eriğinde hastalık ve zararlılara karşı kontroller yapıldı

Kaleardı eriğinde hastalık ve zararlıların önlenmesi amacıyla Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünden gelen uzman teknik personelleri ve Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personellerince kontroller gerçekleştirildi.


Genital Siğiller Tekrarlar Mı?

Genital siğiller hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkar ve cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonunun genital belirtileridir. Kadın Doğum ve Jinekoloji Uzmanı Op. Dr. İrem Yengel, genital siğil olarak bilinen kondilom sorunu ile ilgili merak edilenleri anlattı.


Erken Dönem Kireçlenme Tedavisi İçin Doğal Dokuya En Yakın Kıkırdak-Kemik Ünite Üretilecek

Hitit Üniversitesi'nde yürütülen proje kapsamında erken dönem eklem kireçlenmesi tedavisinde kullanılmak üzere doğal dokuya en yakın kıkırdak-kemik ünite üretilecek. Proje, mekanik ve aşınma özellikleri bakımından doğal dokuya en yakın kıkırdak-kemik ünite formunda biyomalzeme üretmeyi hedeflemektedir.


KBB uzmanı uyardı: “Yaz sıcaklarında dondurma keyfi tadınızı kaçırmasın”

Dondurma tüketimi hakkında uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Ali Rıza Gökduman, “Çok soğuk dondurma tüketimi, boğazda aniden bir soğuk şoku oluşturabilir ve bu da boğaz enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, dondurma yerken yavaş yavaş ve küçük lokmalar halinde tüketmek önemlidir” dedi.


Kanserin en sevdiği insan kim? 5 faktöre dikkat

Kanser bazen bazı alışkanlıkları olan insanlarda sık görülebilir. Peki bu insanların alışkanlıkları nedir? Detaylar haberimizde.


'Islak mayo mantar ve enfeksiyona neden olabilir'

'Islak mayo mantar ve enfeksiyona neden olabilir' İZMİR, (DHA) - MEDİCAL Point Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer, ıslak mayonun kadınlar için riskli olduğunu, mantar ve enfeksiyonlara neden olabileceğini söyledi.Medical Point Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nden Op. Dr. Pınar Tuğçe Özer, yaz mev...


Boy ayrımcılığı (“heightism”) ve boy uzatma arzusu: Abartılı tedaviler çözüm mü?

Erişkinlerin çoğunluğu da kendi boylarını 4-5 cm fazla söyleme/sanma eğiliminde ama birçok araştırma bazı hastalıklara bağlı ciddi boy kısalıkları dışında boy ile genel yaşam başarısı ve mutluluğu arasında sanıldığı kadar bir ilişki olmadığını gösteriyor


Sünnet için erken bebeklik dönemi tavsiyesi

Medicana Sağlık Grubu Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Emrah Bulut, en doğru sünnet yaşını araştıran ailelere “Yenidoğan bebeklerde iyileşme hızı daha yüksek olduğu için, erken bebeklik döneminde yapılan sünnetin iyileşmesi daha hızlı ve kolaydır. Ancak doğru yaş aralığından çok, sünnetin bir cerrah tarafından, sağlık kuruluşunda ve steril ortamda yapılması önemlidir” dedi.


Maseter botoks tedavisi yüzleri güldürüyor

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama ve Araştırma Merkezi Diş Polikliniği’nde Maseter Botoks tedavileri başladı. Diş sıkma, diş gıcırdatma, nöropatik ağrılar ve diğer dental ağrı şikayetleri nedeniyle başvuran hastalar, Maseter Botoks tedavisi sayesinde şikayetlerinden kurtuluyor.


Sifonu Çekerken Klozet Kapağını İndirin

Sifon çekilirken klozet kapağını kapatmak önemlidir, çünkü mikroplar ve bakteriler tahmin ettiğimizden çok daha uzağa, çok daha yüksek hızda yayılıyor.


Böcek, sinek ısırığı deyip geçmeyin

Yaz aylarında sıkça artan ve hayatı tehdit eden böcek sokmalarına karşı uyarıda bulunan Prof. Dr. Hikmet Tekin Nacaroğlu, "İnsanların büyük bir çoğunluğu hayatları boyunca en az bir kez arı sokmasına maruz kalır ve bazen anafilaksiye yol açabilir. Arılar dışında, sivrisinekler, karıncalar ve at sinekleri gibi böceklerin sokmaları daha az ciddi alerjik reaksiyonlara neden olur. Ancak bazı durumlarda, geniş ve kaşıntılı şişlikler de gelişebilir"...


Yaz dönemi artan bağırsak enfeksiyonları, çocuklar ve yaşlılarda hayati riske yol açabiliyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, ishale bağlı sıvı ve elektrolit kaybının, özellikle bebekler, çocuklar ve yaşlılarda ölümcül sonuçlara yol açabileceğini bildirdi.